Najčastejšie chyby pri najímaní svadobných dodávateľov

  • 17. jan 2018
  • Zuzana Maliníková
  • isifa / Shutterstock

Nájsť správnych dodávateľov na svadbu je jednou z najdôležitejších vecí pre jej plynulý priebeh. Aby ste si nespôsobili zbytočné komplikácie, prečítajte si, ktoré sú najbežnejšie chyby pri ich výbere a pokúste sa im vyhnúť.

Profesionáli
40
Granddecor
Výzdoba a dekorácie
Chcete nechať priestor fantázií, originalite a pritom neminúť veľa peňazí?Sme tu pre Vás:)
Celé Slovensko
41
Tailored Wedding - V...
Výzdoba a dekorácie
Myslíme na Vás, tvoríme pre Vás.
Celé Slovensko

Unáhlený výber

Jednou z najväčších chýb pri výbere dodávateľov na svadbu, je unáhlený výber. Túto chybu môžete urobiť, ak si necháte výber na poslednú chvíľu, alebo sa hneď po zásnubách pustíte bez rozmyslenia do plánovania svadby. Všetko má svoj čas. Po zásnubách si nechajte dostatok času na to, aby ste si všetko dobre premysleli a spravili si prehľad. Až potom sa pustite do zháňania dodávateľov. Neodkladajte to však príliš dlho, aby ste sa potom nemuseli rozhodovať narýchlo a pod stresom.

Zanedbaný prieskum možností

Keď sa už pustíte do hľadania dodávateľov na vašu svadbu, nezabudnite si urobiť v každej oblasti podrobný prieskum. Zistite si, aké máte možnosti výberu, aké ceny majú jednotliví dodávatelia a čo za túto cenu dostanete.

Nepreskúmané oblasti

Miesta, kde môžete hľadať dodávateľov na svadbu sú rôzne, preto sa neobmedzujte len na vyhľadávanie na internete. Opýtajte sa svojich kolegov, rodiny či kamarátov alebo si nechajte poradiť od iného dodávateľa. Svadobní dodávatelia medzi sebou často rôzne spolupracujú, a tak vám bude jeden vedieť odporučiť ďalších. Najjednoduchšie to budete mať, keď sa opýtate priamo na mieste, kde plánujete mať svadbu, či vám nevedia odporučiť nejakých overených dodávateľov, s ktorými zvyknú spolupracovať.

Nedostatok informácií o dodávateľovi

Keď už vyberiete niektorých dodávateľov do užšieho výberu, zistite si o nich čo najviac. Ako prvú vec by ste si samozrejme mali overiť ich dostupnosť na váš termín, aby ste nestrácali čas s niekým, kto aj tak nebude môcť prísť. Potom sa opýtajte na ceny a služby, ktoré poskytujú, ako zvyknú pracovať, postupovať, prípadne ich poproste o ukážky ich predchádzajúcej práce. Skrátka, zistite si každý detail, aby vás neskôr nečakali nepríjemné prekvapenia.

Recenzie

Určite je dobré pozrieť si aj nejaké recenzie na jednotlivých dodávateľov, ak ich viete nájsť. Nenechajte sa však nimi príliš ovplyvniť. To, že dodávateľa niekto veľmi vychváli, ešte neznamená, že to musí byť ten pravý aj pre vás a naopak. Zlá recenzia neznamená vždy, že je dodávateľ zlý, môže to len znamenať, že nebol vyhovujúci pre konkrétneho klienta, alebo sa s konkrétnym klientom nepohodli.

Recenzie sú dobrý spôsob, ako si urobiť prehľad, nenechajte však názory iných ľudí rozhodnúť za vás. Najlepšie urobíte, ak si dodávateľa overíte na vlastnej koži. Stretnite sa s ním, porozprávajte sa, zistite, čo ponúka a ako pracuje, a potom sami uvidíte, či vám bude vyhovovať alebo nie.

Vynechanie osobného stretnutia

V dnešnej dobe, keď už takmer všetko viete vybaviť cez internet, sa zvykne zabúdať na osobné stretnutia. Pri výbere dodávateľov na svadbu je to však veľmi dôležité, najmä, ak s nimi budete úzko spolupracovať (fotograf, kameraman, DJ, svadobná agentúra a podobne). Okrem kvality dodávateľa je pri plánovaní svadby dôležité aj to, aby ste si s ním rozumeli a vedeli sa dohodnúť. Bude sa vám tak ľahšie spolupracovať.

Neujasnený rozpočet

Obrovskou chybou, ktorej sa dopúšťa veľmi veľa párov, je výber dodávateľov bez toho, aby ste mali jasno v rozpočte. Ak neviete, koľko môžete minúť napríklad na kameramana, ako ho môžete vybrať? Skôr, ako sa pustíte do oslovovania dodávateľov, majte jasno v tom, koľko im môžete zaplatiť. Je tiež dôležité, aby aj dodávatelia poznali váš rozpočet – napríklad pri dodávateľoch ako sú floristi neplatíte len za ich prácu, ale aj za materiál, preto si to hneď na začiatku s každým ujasnite, aby vedeli, čoho sa majú držať a pri platení vás nečakali nemilé prekvapenia.

Komunikačný šum

Rovnako veľkou chybou ako neujasnený rozpočet, je nejasná komunikácia s dodávateľmi. Musíte si uvedomiť, že nikto vám nevie čítať myšlienky a každý človek je iný a uvažuje iným spôsobom, teda to, čo vy pokladáte za samozrejmosť, mohli vaši dodávatelia pochopiť úplne inak. Krásny príklad sú farby – vy si môžete pod názvom farby predstaviť iný odtieň ako vaši dekoratéri a problém je na svete. Preto treba dodávateľom všetko popísať do detailov, radšej niekoľkokrát a uistiť sa, že druhá strana presne vie, čo chcete.

Autorku článku nájdete aj medzi našimi Profesionálmi ako Zuzana Maliníková (Svadby podľa Ely).


Komentáre

    Pridaj príspevok

    Najčítanejšie články
    Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
    Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
    Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
    Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
    18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
    18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
    13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
    13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
    60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
    60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
    Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
    Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe