Kategórie

9 otázok, ktoré by ste sa mali spýtať v reštaurácii, v ktorej sa bude konať vaša svadobná hostina

Ak ste už našli miesto, na ktorom túžite osláviť vstup do manželstva, poradíme vám, aké otázky je vhodné položiť majiteľovi daného objektu skôr, ako poviete záväzné áno a zaplatíte za prenájom sály či reštaurácie zálohu.

1. Čo všetko je v cene prenájmu

Azda najdôležitejšou otázkou je to, za čo platíte. Kompetentný personál by vám mal dopredu jasne určiť, ktoré priestory môžete využívať. Tento bod je obzvlášť dôležitý, ak sa svadobná veselica koná na zámku alebo v historickom kaštieli. V tomto prípade je totiž svadobčanom častokrát k dispozícii len sobášna sála, prípadne salónik, avšak voľný pohyb po objekte môže byť zakázaný.

Sporným môže byť i posedávanie na terase daného podniku. Aby nedošlo k nechceným nedorozumeniam, vopred sa s personálom dohodnite, či si svadobní hostia môžu hocikedy odbehnúť na terasu, napríklad vyfajčiť cigaretu.

2. Dokedy sa môžete v prenajatých priestoroch zdržať?

Druhou dôležitou otázkou je, dokedy sa na danom mieste môžete zabávať a oslavovať. Vo väčšine prípadov sa novomanželia môžu so svadobnými hosťami zabávať za nezmenenú cenu až do svitania. Nájdu sa však i takí majitelia, ktorí za šichtu po polnoci požadujú príplatok.

V prípade, že sa svadobná veselica koná v kultúrnom dome v blízkosti obytných domov, odporúčame vám vopred zájsť na mestskú políciu a nahlásiť, že v daný dátum sa na uvedenom mieste bude konať svadba. Vyhnete sa tak nepríjemnému prekvapeniu, keď na podnet ,,milého“ suseda napochodujú do svadobnej sály muži zákona riešiť rušenie nočného kľudu.

3. Koľko hostí sa môže v objekte ubytovať a aké služby im budú poskytnuté?

Ak plánujete svadobnú veselicu v hotelovej reštaurácii alebo v penzióne, môžete v danom objekte ubytovať hostí, ktorí na svadbu pricestovali zo vzdialenejších kútov Slovenska. Nezabudnite sa však vopred informovať, akú kapacitu a služby daný priestor ponúka.

Odporúčame vám objednať pre ubytovaných hostí raňajky, avšak nezabudnite sa spýtať, o koľkej budú podávané, aby ich vaši svadobní hostia neprespali :).

4. Aký personál vám bude k dispozícii?

Vo väčšine prípadov sú v cene prenájmu zahrnuté i služby čašníkov, barmanov či kuchárov. Ak vám budú ich služby poskytnuté, spýtajte sa, či bude personál prítomný až do konca veselice za rovnakú cenu alebo či budú po polnoci požadovať príplatky.

5. Aký inventár je v cene prenájmu?

Spolu s priestormi si vo väčšine prípadov mladomanželia prenajímajú i erárny inventár zahŕňajúci stoly, stoličky, poháre, taniere či príbory, prípadne i obrusy a iné textílie. Otázky týkajúce sa dostupného inventáru je personálu vhodné položiť čo najskôr, aby ste v prípade, že sa vám erárna výzdoba nebude páčiť, mali dostatok času nájsť svadobnú agentúru, ktorá splní vaše očakávania.

Ak vám inventár vyhovuje, dohodnite sa s personálom, kto a kedy bude svadobné priestory zdobiť a čo všetko ešte treba k výzdobe zabezpečiť. Dohodnite sa i na tom, kedy do danej reštaurácie či penziónu tieto dekorácie doručíte a kto ich prevezme. Detaily síce môžete doladiť i postupne a telefonicky, avšak je dobré mať vopred stanovené presné termíny, aby pár dní pred svadbou nedošlo k chaosu a panike.

6. Kto uprace priestory?

Aj tá najlepšia párty sa raz musí skončiť. Po prebudení z krásneho sna čaká väčšinu novomanželov brigáda v podobe skladania svadobnej výzdoby a upratovania svadobných stolov. Ak si v deň po svadbe nechcete privstať, dohodnite sa vopred s personálom na tom, že priestory upracú čašníci alebo upratovačky. Rátajte však s tým, že si za túto službu budete musieť priplatiť.

Ak sa rozhodnete upratať sálu sami, informujte sa, dokedy tak musíte urobiť.

7. Otázky týkajúce sa parkovania

V dnešnej spoločnosti, kedy takmer každá rodina vlastní auto, sú otázky týkajúce sa parkovania vždy na mieste. Parkovanie v areáli hotela či reštaurácie by vám a vašim hosťom malo byť poskytnuté zadarmo.

V prípade, že daný objekt dostatočne veľkým parkoviskom nedisponuje, vopred sa poobzerajte po priestranstve, kde budú hostia môcť svoje štvorkolesové tátoše zaparkovať.

Ak máte objednaný svadobný autobus, nájdite miesto, kde budú svadobčania môcť bezpečne nastúpiť a vystúpiť.

8. Disponuje areál detským kútikom?

Ak máte na zozname hostí uvedené i rodiny s deťmi, snažte sa vybrať priestory s detským kútikom, prípadne s exteriérovým ihriskom. Vyhnete sa tak znudeným deťom ťahajúcich rodičov domov hneď po obrade a nervóznym priateľom snažiacich sa zabaviť svoje ratolesti.

V prípade, že reštaurácia alebo penzión detským kútikom nedisponuje, odporúčame vám objednať deťom animátora alebo opatrovateľku, ktorá ich bude počas celého svadobného dňa zabávať.

9. Kedy a koľko zaplatíte?

Otázka platenia patrí pre obe strany medzi najdôležitejšie body predsvadobnej diskusie. Aby nedošlo k nedorozumeniam, je vhodné vopred sa dohodnúť na tom, kedy a akou formou za poskytnuté služby zaplatíte. V niektorých prípadoch majiteľ priestorov požaduje zálohu a niekedy stačí za všetky služby zaplatiť až po skončení svadby.

Ak však nechcete nosiť počas celej svadobnej párty plné vrecká peňazí, dohodnite sa s personálom na uhradení danej sumy bankovým prevodom.


Reklama