Trápi vás vypadávanie vlasov? Takto ho zastavíte a obnovíte zdravie vašej koruny krásy

  • 9. feb 2024
  • Denisa Hajdúková – Nájomný spisovateľ
  • iStock

Máte pocit, že vaše vlasy sú stále redšie, nerastú a neviete, čo robiť? Ak sa aj vy stretávate s týmto nepríjemným javom, nie ste v tom sami. Našťastie existujú osvedčené spôsoby, ako vypadávanie vlasov nielen zastaviť, ale aj obnoviť ich zdravie a vitalitu. Tento problém určite nepodceňujte a čo je najdôležitejšie, presne identifikujte jeho príčinu.

vypadávanie vlasov
Zdroj: iStock

Čo je ešte normálne vypadávanie a kedy už začína problém

Vlasy nám padajú každý deň a je to úplne normálny proces. Každý vlas prechádza určitým cyklom rastu, odpočinku a obnovy. To, že vám denne padajú vlasy, je teda prirodzené. Ak denne stratíte napríklad aj 50 až 100 vlasov, stále sa to považuje za normálny rozsah.

Niekedy sa však môže normálne vypadávanie vlasov stať problémom. Ak je vypadnutých vlasov príliš veľa, vypadávanie trvá dlhodobo, napríklad aj mesiace a nie je spojené s bežnými sezónnymi zmenami a stresom, môže ísť o signál, že sa s vaším telom niečo deje. Ak vás svrbí pokožka hlavy, ak vidíte na vašej hlave miesta, kde je vlasov už naozaj málo, určite by ste mali zakročiť. Prvým krokom, ktorý musíte urobiť, je zistiť, prečo vám vlasy padajú.

Vypadávanie vlasov a jeho príčiny

Príčin vypadávania vlasov je mnoho. Nemusí ísť len o jeden faktor, ale môžu sa vzájomne aj kombinovať. Najčastejšie príčiny vypadávania vlasov sú:

  • Genetická predispozícia: Dedičné faktory často hrajú rozhodujúcu úlohu pri vypadávaní vlasov, známom aj ako androgénna alopecia alebo vzorová plešatosť.
  • Hormonálne zmeny: Zmeny, ktoré so sebou prináša tehotenstvo, menopauza, alebo používanie antikoncepcie, môžu spôsobiť dočasné alebo trvalé vypadávanie vlasov.
  • Nedostatok živín: Nedostatočný príjem živín, ako sú bielkoviny, vitamíny a minerály (napríklad železo, zinok, vitamín D), môže viesť k oslabeniu vlasov a ich vypadávaniu.
  • Stres: Akútny alebo chronický stres môže spôsobiť dočasné vypadávanie vlasov, známe ako telogénové vypadávanie.
  • Vedľajšie účinky liekov
  • Autoimunitné ochorenia: Stavy ako lupus alebo alopecia areata, pri ktorých imunitný systém útočí na vlasové folikuly, môžu spôsobiť vypadávanie vlasov.
  • Fyzické poškodenie: Nadmerné používanie farieb na vlasy, chemických látok, tepelné úpravy alebo prílišné česanie môžu vlasom škodiť a viesť k ich lámavosti a vypadávaniu.
  • Zmena zdravotného stavu: Ochorenia štítnej žľazy, infekcie pokožky hlavy, ako sú hubové infekcie, a iné chronické ochorenia, môžu mať za následok vypadávanie vlasov.
  • Zmeny v životnom štýle: Faktory ako chudnutie, chirurgické zákroky alebo nadmerná telesná aktivita bez dostatočnej výživy môžu tiež ovplyvniť zdravie vlasov.
  • Starnutie: S vekom sa môže zmeniť rast vlasov a zvýšiť ich vypadávanie kvôli zníženej aktivite vlasových folikulov.

Vedeli ste, že aj stres môže spôsobiť nadmerné vypadávanie vlasov? Ovplyvňuje hormonálny systém a krvný obeh v pokožke hlavy. Zdravie vašich vlasov súvisí aj so živinami a vitamínmi, ktoré konzumujete. Ak máte nezdravú stravu s minimom vitamínov, môže to oslabiť vlasové folikuly a vlasy vám začnú padať.

Príčinou vypadávania vlasov môže byť aj infekcia alebo kožná choroba. Mnohých ľudí trápi vypadávanie vlasov po covide, prípadne k nemu prispievajú rôzne dedičné faktory.

S vypadávaním vlasov sa musíte zmieriť aj pri rôznych liekoch, ktoré musíte užívať, vrátane chemoterapie, antidepresív a liekov na tlak, ktorých vedľajším účinkom je vypadávanie vlasov. Vlasy si môžete poškodiť aj nevhodnou starostlivosťou. Agresívne česanie a časté tepelné upravovanie či používanie nekvalitných výrobkov ich môže nenávratne poškodiť.

Vypadávanie vlasov a jeho príčiny
Zdroj: iStock

Špecifické príčiny vypadávania vlasov u žien

U žien môžu byť príčinou vypadávania vlasov aj hormonálne zmeny počas tehotenstva, pôrodu, menopauzy, ale aj pri užívaní antikoncepcie. U mužov zase vekom klesá hormón DHT, ktorý vedie k oslabeniu vlasových folikulov a vlasy začínajú postupne vypadávať. O mužskej plešivosti sa hovorí častejšie ako o ženskom vypadávaní vlasov.

Tip na článok: Ako sa starať o uteráky a osušky? Vaša pokožka a vlasy sa vám poďakujú

Liečba vypadávania vlasov

Pri liečbe vypadávania vlasov môžete siahnuť po rôznych farmakologických možnostiach. Sú to lieky, ktoré boli špeciálne vyvinuté k stimulácii rastu vlasov a zníženiu vypadávania.

Vhodné môžu byť aj rôzne dermatologické postupy, ako je napríklad injekčné podanie vitamínov a minerálov priamo do pokožky hlavy, ozónová terapia, ktorá dokáže zlepšiť cirkuláciu krvi a stimuluje vlasový rast, ale aj laserová terapia, ktorá nízko energetickým laserovým svetlom podporuje rast vlasov.

Vypadávanie vlasov najúčinnejšie zastaví prevencia

Ak chcete predísť vypadávaniu vlasov a zlepšiť si celkovú kvalitu vašej koruny krásy, zamerajte sa predovšetkým na zdravú stravu. Zabezpečte si dostatočný príjem živín a vitamínov. Budete potrebovať železo a vitamíny A, C a E. Pite dostatočné množstvo vody, aby ste vaše vlasy i pokožku hlavy udržali hydratovanú.

O vlasy sa starajte správnym spôsobom, umývajte ich šetrne a používajte šampóny, ktoré sú určené proti vypadávaniu vlasov. Chráňte ich pred teplom, ak používate na ich úpravu fén alebo žehličku na vlasy a pri sušení nepoužívajte vysoké teploty.

prípravky na rast vlasov
Zdroj: iStock

Riešite náhle vypadávanie vlasov? Možno by ste mali navštíviť aj lekára

Ak vám vlasy začali padať naozaj náhle a výrazne bez zjavného dôvodu alebo príčiny, mohlo by to byť signálom vážneho zdravotného problému a určite by ste mali navštíviť lekára. Neodkladajte návštevu lekára ani v tom prípade, ak vám vlasy padajú už dlhšiu dobu. Ak ste už urobili nejaké opatrenia, zmenili ste stravu, prestali ste sa stresovať, kúpili ste si kvalitnú vlasovú kozmetiku a nič sa nezmenilo, mali by ste svoj stav konzultovať s odborníkom.

Mnohé zdravotné komplikácie sa prejavujú práve vypadávaním vlasov. Či už sú to problémy so štítnou žľazou, hormonálna nerovnováha, alebo aj vážne chronické ochorenia, ktoré je nevyhnutné ihneď liečiť.

Dajte novým vlasom čas, aby vyrástli

Myslíte na to, že vypadávania vlasov sa nezbavíte ako mávnutím čarovného prútika. Musíte byť trpezlivé. Môže trvať až 3 mesiace, kým sa vlasy zotavia a začnú vám opäť zdravo rásť. Dovtedy môžete mať pocit, že produkty, ktoré ste si na vypadávanie vlasov zakúpili, nefungujú. Fungujú, len potrebujú čas, či už sú to rôzne výživné šampóny na slabé vlasy, vlasové toniká alebo posilňujúce balzamy.

P.S. – Vedeli ste, že originálne svadobné inšpirácie, rady a tipy nájdete aj u našich susedov? Navštívte naše české Bereme se.

Autor: Denisa Hajdúková – Nájomný spisovateľ

Zdroj foto: iStock

Komentáre

    Pridaj príspevok

    Najčítanejšie články
    Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
    Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
    Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
    Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
    18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
    18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
    13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
    13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
    60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
    60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
    Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
    Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe