Kategórie

Kapela alebo DJ?

Organizujete svadbu a ešte stále váhate, či si objednať kapelu alebo profesionálneho DJ-a? V nasledujúcom článku vám priblížime plusy a mínusy oboch alternatív. Veríme, že vám uľahčíme výber a pomôžeme vám správne sa rozhodnúť.

Pár tipov na úvod

V prvom rade je dôležité rozhodnúť sa, či na svadobnej zábave chcete počuť ľudové piesne alebo najnovšie hity. Ak túžite po remixoch a po piesňach v originálnom znení, odporúčame vám DJ-a. Ak naopak túžite po originálnej hudbe a po atmosfére ako na koncerte, oslovte skúsenú kapelu.

Dajte na odporúčania známych

Určite máte vo svojom okolí dostatok priateľov, ktorí sú zosobášení a s organizovaním svadby majú aspoň nejaké skúsenosti. Spýtajte sa na ich voľbu, či boli so svojím výberom spokojní, prípadne, čo by zmenili.

Hľadajte na internete

Pri organizovaní svadobnej veselice je internet obrovskou pomocou. Nielenže na ňom nájdete množstvo kontaktov, ale i ukážok a reálnych videí. Okrem toho, na svadobných fórach môžete nájsť pozitívne alebo negatívne referencie na prácu konkrétnych umelcov.

Výhody DJ-a:

1. Zaberie menej miesta ako kapela

Napriek tomu, že sa niekomu tento atribút môže zdať vtipný, pre iných je nesmierne dôležitý. Ak totiž svadbu organizujete v menšej reštaurácii alebo v rodinnom penzióne, priestoru pre niekoľkých členov kapely a ich nástroje môže byť nedostatok.

2. Dokáže pružne reagovať na aktuálnu atmosféru

Skúsený DJ by mal odhadnúť, kedy svadobčania túžia po romantických, pomalých piesňach a kedy je čas rozprúdiť zábavu rytmickými disco hitmi.

3. Nepotrebuje prestávky

Tento fakt je obrovskou výhodou. Na rozdiel od kapely, ktorá si musí dávať pravidelné pauzy, DJ dokáže hrať bez prestávky až do svitania. Čo sa týka občerstvenia, dokáže si bez problémov nachystať hudbu tak, aby sa mohol navečerať, a aby v sále nebolo počuť len cinkanie príborov, ale i príjemné tóny hudby.

4. Má širší repertoár

DJ dokáže zahrať čokoľvek. Súčasné technológie umožňujú, že DJ dokáže vyhovieť rovnako skôr narodeným svadobným mamám, ako i najmladším účastníkom svadobnej veselice.

5. Dokáže hrať i potichu

Oproti kapele, ktorá má neustále zapojené gitary a bicie, dokáže DJ púšťať hudbu i potichu, čo je v niektorých situáciách, napríklad pri večeri, viac než vhodné.

6. Je lacnejší

Práca jedného človeka je zákonite lacnejšia ako práca celého tímu (samozrejme len v tom prípade, ak ste si na svadbu nepozvali Calvina Harrisa :)).

7. Môže byť zároveň i moderátor

Skúsený DJ by mal rolu moderátora zvládnuť ľavou zadnou. Keďže nemusíte volať iného zabávača alebo moderátora, predchádzajúci bod platí dvojnásobne.

Výhody kapely:

1. Neopakovateľná atmosféra

Pohľad na pódium, na ktorom si muzikanti užívajú svoju prácu, tancujú a zabávajú sa, dozaista roztancuje každého svadobčana.

2. Originalita

Hoci budú členovia kapely spievať notoricky známe piesne, nikdy nebudú znieť rovnako ako na CD-čku či platni. A to je dobre. Tým, že do hudobného prejavu vložia vlastné emócie a prevedenie, bude ich vystúpenie zaujímavejšie a originálnejšie.

3. Dokážu zabaviť všetkých

Samozrejme, reč je o kapelách, ktoré majú s hraním na svadbách skúsenosti a vedia, čo svadobné publikum očakáva. Kapela by preto mala vedieť kvalitne zahrať tak moderné ako i ľudové piesne. Že také kapely neexistujú? To sa rozhodne mýlite, je ich viac než dosť.

4. Sprievodná zábava

Ak chcete do zábavného programu zapojiť i svadobných hostí, členovia kapely vám s tým môžu hravo pomôcť. Skvelou voľbou je napríklad karaoke show, ku ktorej stačia doprovodné tóny gitary, bicích, klávesov a mikrofón.

Spojenie DJ-a a kapely

V prípade, že si naozaj neviete vybrať, môžete si na svadbu pozvať kapelu i DJ-a. Kapela môže odohrať súkromný koncert a v neskorších večerných hodinách sa úlohy zhostí DJ, ktorý bude hrať bez prestávky až do rána.
Alternatívou je objednanie kapely s vlastným mixážnym pultom.

Rady na záver:

Ideálne je, ak sa s DJ-om alebo s kapelou stretnete ešte pred svadbou a informujete ich o svojich požiadavkách a o svojich obľúbených i neobľúbených piesňach. Mali by ste si taktiež vopred stanoviť, aká pieseň bude hrať počas vášho prvého novomanželského tanca, pri krájaní torty, či pri čepčení nevesty.

Či už ste sa rozhodli pre kapelu alebo pre DJ-a, vopred ich informujte o vekovej štruktúre pozvaných hostí. Muzikanti si tak budú môcť ľahšie rozvrhnúť zoznam skladieb v jednotlivých tanečných kolách a zostaviť playlist.
Taktiež vám odporúčame vopred sa dohodnúť na kratších tanečných kolách a krátkych prestávkach. V prípade, že muzikanti z kapely potrebujú na vydýchanie dlhšiu pauzu, mali by zabezpečiť ozvučenie tak, aby v tanečnej sále ani na sekundu nezostalo úplne ticho.

Pamätajte si! Na zlé jedlo, nie príliš vydarenú výzdobu či na rozpustené zákusky ľudia časom zabudnú, no na výbornú zábavu budú spomínať do konca života. Výber správnej hudby teda rozhodne nepodceňte. Dôležité je, aby ste kapele alebo DJ-ovi platili po skončení zábavy s úsmevom :).


Reklama