Spoločné meno

Zobraz úvodný príspevok
Ahoj, mám taký jeden problém, že sa budem vydávať a nechcem si nechať zmeniť priezvisko po manželovi, lenže jemu to vadí, lebo je to tradicia a , že ako bude vyzerať pred ludmi...aj ked ja nevidím dôvod si ho meniť, je to moje meno, moja identita, celý život s tým fungujem a nevidím dôvod na zmenu. Riešil niekto niečo podobné?
Odpovedať
1
2
@bosorka81 Nehovorím, že toto idem robiť, ono by to asi aj dosť práce dalo ale príde mi to ako krajšia varianta než to, že si jeden vezme meno toho druhého 😄
Odpovedať
@bosorka81 Len tak okrajovo objasním, že prečo sa mi to zdá ako lepšia varianta...Znie to tak akoby...hmm...znak toho, že vzniká akoby ,,nová" rodina A tiež aj to , že ako som písala vyššie je to moje meno/priezvisko, moja identita a navyše som jedináčik a týmto by meno zaniklo, on má brata čiže nič nezanikne, aj keby si zmení meno na moje, čo nechce, dobre v pohode, nemôžem ho nutiť ani to nežiadam
Odpovedať
Profilova fotka
@vierka_vivusa_viva Ja Vás na jednej strane chápem, tiež som jedináčik, ale zas - ak budete mať dieťa, to bude mať priezvisko aj tak po otcovi, či? 🤔 Čiže skôr či neskôr to Vaše priezvisko asi aj tak zanikne...
Odpovedať
stále sa u opakujú tzv. "rodové stereotypy" ..... žena si musí prevziať pri sobáši mužove meno, No nemusí, je to tradícia, nie zákon. a tradície sa menia, ako sa meníme my všetci. Záleží od oboch snúbencov ako sa dohodnú, je to ich voľba, rozhodnutie, nie nejakej tetky z rodiny, ani suseda, ani nevesty na MS. Vo veku cca 30-35, kedy sa u nás bežne uzatvárajú manželstvá, sú už obaja dosť rokov stotožnení so svojim priezviskom, tak prečo by musela akurát iba žena meniť ?! ženu poznajú v rodine, školách, v zamestnaní aj spoločnosti pod jej rodným priezviskom, tak ako aj muža, ale prečo by ho MUSELA meniť iba ona ? Veď aj ja v tomto veku mám česť nosiť otcovo meno, on ma vychoval, on ma živil, podporoval v štúdiu, v pracovných začiatkoch , samozrejme aj mama a tiež veľmi, ale prečo by teda mamine a otcove priezvisko bolo "menej" ako priezvisko mojho nastávajuceho muža ?! Kľudne by som mohla aj ja trvať na tom, že snúbenec si má prevziať priezvisko moje, a prejaviť tak česť mne a mojmu otcovi, že mu vychoval dobrú manželku, vzdelanú, pracovitu, naučil ju morálnym hodnotám a vštepil jej aj hodnotu rodiny. česť môže mať iba rodina otca snúbenca ? to kde sme, stačí pozrieť do kalendára, svieti tam rok 2023 a nie 1823. Už nežijeme v časoch, kedy sa žena stávala po sobáši "majetkom" mužovej rodiny, kedy musela makať, rodiť a držať hubu, lebo ju muž aj svokra mohli zbiť, ak sa neprejavovala ako myška, robotnica a roditeľka podľa ich vkusu. Už sa nesobášime kvôli spojeniu hektárov , nútene aby sa aj kravy a veno dostalo do mužovej rodiny. Haloooo A k tomu vyjadreniu že všade na svete si ženy berú mužove priezvisko - to je blbosť ako mraky. NEBERÚ, stačí otvoriť oči a vnímať. Takže rozhovory a kompromisy, to je základ.
Odpovedať
@bosorka81 prekvapivo (už som vyššie spomenula) súhlasil aby sa prípadne dieťa volalo po mne...no ako bola som v šoku
Odpovedať
Profilova fotka
@vierka_vivusa_viva tak ako osobne by som nepocitala, ze sa toho vzda. Myslela som si skor, ze to bude nakoniec ten najvacsi problem - meno dietata
Odpovedať
@rosiena nooo a tak kazdy to moze mat proste inak
Odpovedať
je to tvoje rozhodnutie a ked si ho raz zmenit nechces, tak proste nechces. nerozumiem, preco by s tym on mal mat problem.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 4 mesiacoch
Ahojte, nie je podla mna dovod na to, aby z tohto bola burliva debata - kazdy nech si urobi podla seba, naco sa rozculovat nad tym ci niekto respektuje alebo nerespektuje tradicie - otazka predsa stala inak :) Su krajiny, napriklad v Latinskej Amerike, kde ma kazdy dve priezviska - jedno po ocovi, jedno po mame. Ak sa dievca vyda, ostava jej ocove priezvisko a prida si "svokrove". Detom da otcove a muzove. Ale v urcitom zmysle, jej rodinne priezvisko sa tiez prenasa na jej deti. Moja kamoska Talianka ma dve priezviska - po mame a po otcovi. Vydala sa za Poliaka a kazdy si nechal svoje priezvisko. Teraz ma trochu problem s pasom, pretoze jej ho treba obnovit a kazda krajina ma svoje pravidla - Poliaci jej hovoria, ze jej priezvisko je priezvisko jej manzela, v Taliansku nie je vraj tradicia menit si priezvisko a oni nerozumeju, preco by si mala zmenit meno v pase :D Tak si z toho robime srandu, ze ani nevie ako sa vola. Tiez poznam par, kedy si muz zobral priezvisko svojej zeny, tiez kvoli zlym vztahom v jeho rodine. Moja mamina si po rozvode nechala priezvisko mojho ocina, ma dalsie dieta, ktore sa vola po svojom otcovi a ja sa v juni vydavam, takze kazdy z nas sa bude volat inak aj tak :D Ja som zazivala nieco podobne ako autorka prispevku kratko po zasnubach, ze pridem o cast svojho mena, ze ma pri stretavke zo strednej nik nenajde na facebooku, a ze ma "absorbuje" rodina mojho partnera - on je zo 7 deti a jeho ocino z 8, cize ludi z ich priezviskom je velmi vela, ja som jedine dieta mojho otca a nase priezvisko je dost unikatne :D Ale teda nakoniec si hovorim, ze vlastne aj moje rodne priezvisko je "iba" priezvisko mojho otca, ktore som dostala, a teraz dostanem priezvisko svojho muza. A ze meno je iba nejaky "stitok", ved ani svoje krstne som si nevybrala, a keby ma niekto teraz zacal volat Zuzka, tak by mi to asi chvilu trvalo, ale zvykla by som si - ved to kto som, nedefinuje to ako sa volam. A posledne - ved rodina sa vola -ova, lebo je zenskeho rodu. Cize nech sa tvoj muz vola akokolvek, napriklad Novak, rodina sa bude volat po tebe, ak budete mat spolocne priezvisko - Novakova ;) Vyberte si tak, ako to bude vyhovovat vam - vsetko sa da na matrike (viac alebo menej lahko) aj tak upravit neskor. Vela stastia!
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?