Budúce Talianky. Ste tu?

Zobraz úvodný príspevok
ahojte dievcata. pri tom mojom nudeni som si vsimla, ze holandanky a anglicanky su uz 'tu' (vo fore), je tu aj nejaka buduca (alebo uz) 'talianka'? ;-)
Odpovedať
Profilova fotka
@lejinka: pozor, neplet si to, obcanstvi nema nic spolecneho s duchodem! pro duchod je podstatne, ve ktere zemi odvadis soc. pojistne. takze pokud jsi zamestnana oficialne v Italii a odvadis (a zamestnani - krom nekterych ital. ministerstev a zastoupeni v mezinar. institucich prece neni omezeno obcanstvim.. nastesti ;-) ), za ty roky, ktere odvadis v Italii, Ti nalezi duchod italsky. pocet odpracovanych let by se mel pocitat z celkove delky doby, kdy jsi odvadela (tedy v CR, v Italii a kdekoliv jinde), duchod by mel byt vyplacen kazdym statem pomerne podle toho, jak dlouho jsi mu "sypala penize do kasicky".
Odpovedať
Profilova fotka
Ja tusim, ze jak jsme v EU, je to sloucene, takze se duchod vypocita z let odpracovanych v zemich EU. Je na to formular - E105 snad? Na socialce by vedeli. Jenze uprimne, ja si myslim, ze za ctyricet let, az bych ja mela na duchod narok, nebude a) zadna EU, b) zadny penize na duchody. Zatim jsem se na uznavani let odpracovanych v CR vykaslala. Ale mohla bych se na to zeptat, az budu priste v CR.
Odpovedať
Profilova fotka
@reys dakujem za objasnenie, ja som teda netusila, ci to spolu suvisi, alebo nie..prave mi prisli zvlastne, ze ceskemu obcanovi, alebo teda slovenskemu vyplaca dochodok taliansky stat, i ked teraz mi to pride logicke, vzhladom k tomu, ze mu odvadzam dane. Len ma zaujimali nevyhody toho ze by som si nechala slovenske obcianstvo a neziadala o tal. Ale teda asi ziadne nie su, okrem takych tych veci, ako spolocna svadobna cesta: rovnake destinacie na vyber a rovnake pasy, ale to je fakt minimum. A inak som vzdy rozmyslala nad tym, ze ked budem robit 5 rokov v nemecku 3 v spanielsku a 8 v taliansku atd, ci sa to zratava alebo ee, tak je fajn, ze ano. Inak holky ja som sa teda docitala uz davnejsie, ze kto si zmeni trvale bydlisko a nahlasi sa v Tal. by mal na SR odovzdat svoj Obciansky preukaz na policii, pretoze trvale bydlisko moze byt iba jedno.. ostane vam teda iba SR pas, ktory sluzi na preukazanie slov/ ceskeho obcianstva. Ale teda koho sa pytam, tak zatial to tak nikto nerobi, aj preto, ze to nemaju ako skontrolovat... vraj ten system este nie je taky dokonaly, ale vraj v buducnosti ked si clovek nahlasi trvaly pobyt napr. v Tal. tak ti automaticky zrusi ten na SR. I ked s tal. rychlostou sa nas to asi netyka.. @danieladaniela suhlasim s tebou, ze kym budeme my na dochodku bude vsetko uplne inak.
Odpovedať
Profilova fotka
Necitim se nijak sikovna, ze delam maslo, je to stejne narocne jako uslehat slehacku a to se za gastronomicky vykon nepovazuje. Vsak to zkuste, je to skvely vysledek za par minut. Jen musite mit smetanu bez stabilizatoru (jak jsou ruzne ty panna Chef). Normalne panna fresca z chladiciho pultu. Nesmi v ni byt nic pridano.
Odpovedať
Profilova fotka
@lejinka procpak ti zacal den blbe? Copak se stalo? S tim duchodem... a jak je to v pripade, ze ted v Italii nepracuju, ale nejsem ani oficialne nezamestnana, jsem proste doma s ditetem? V CR jsem pracovala jen chvili, na castecny uvazek pri skole a to jeste na ZL. Nejvic mam vlastne odpracovano v Irsku...ale jak je to ted v It, kdyz jsem zatim jen doma? :-S @danieladaniela ses sikovna ne proto, ze by to bylo gastronomicky narocne, ale proto, ze te to napadne a udelas to... vetsinu to ani nenapadne a par dalsich, co to napadne se na to vybodnou :-D :-D
Odpovedať
Profilova fotka
@danieladaniela: jiste, tohle je ryze momentalni teorie. mam takovy dojem, ze prave proto se s tim ty socialky a urady obecne prilis nezalamuji, protoze stejne duchodove systemy ve vyhledove kratkem case totalne zkolabuji. a kdo bude prvni na rade, komu zadne davky nepriznat? ti, co jsou v cizine.. viz materska, ze.
Odpovedať
Profilova fotka
To ne, pokud vim ja (a rikal mi to loni advokat), muzes mit trvale bydliste treba v kazdem state EU jedno. To obcanstvi v nekterych statech nemuzes mit dvoji. I obcanskych prukazu muzes mit vic, pak ovsem plati jen v te domovske zemi. Napr. ja mam obcanstvi CR a trvale bydliste v CR, ceskou obcanku, cesky pas. Nic mi nebrani udelat si italsky OP s italskym bydlistem, jen by neplatila pro espatrio. Prukaz totoznosti zkratka musi v dane zemi prokazat, kdo jsi, a na to nema bydliste na Slovensku nebov Tramtarii vliv.
Odpovedať
Profilova fotka
@danieladaniela tak ja to viem teda uplne naopak, ze mozes mat iba jeden trvaly a jeden prechodny... mah... @yellowbanna debilny den :-( rano som sla busom do prace a tam sa namna tacil stary uchylny chlap a cumel cely cas jak debil a este ked som prisla do prace, tak som si tu nasla super odkaz, co niekto poslal v noci mail: ze blondina na recepci je tucna hlupa a nevychovana... a to mi vsetci hovoria aka som mila a ochotna, a to nikto nenapise?! :-| :-(
Odpovedať
Profilova fotka
Holky, a proc si nezrusite trvaly pobyt v CR? Ma to pro vas nejakou vyhodu? Ja ho zrusila hned po svatbe, abych se necitila rozpolcene :-D Takze mam misto obcanky takovy papirek z mymi info, pani rikala, jakoze kdybych se chtela vratit zpatky do CR (ta urednice se trochu divila, ze ho chci zrusit, ze pry holky, co se vdavaji do ciziny, si nechavaji trvaly pobyt v CR jako zadni vratka - ja zadna zadni vratka ovsem nechtela). A novy pas mam s cernobilou fotkou, to je fakt vyhra, vypadam na ni uplne znicene :-D @lejinka Je vse v poradku?
Odpovedať
Profilova fotka
@lejinka Vykasli se na to, ten mejl psal nejaky chudak. Vsichni, co s tebou pracuji, vi, jaka jsi a ty to vis prece taky ;-) Kvuli jednomu debilnimu emailu si nekaz den :-) (a uchylaci jsou proste vsude, tohle byl asi nejaky senilni dedek a proste uvidel krasavici ;-) )
Odpovedať
Profilova fotka
@lejinka ty jo, tak to je vzkaz. to mu asi stará nedala, víš? nic si z toho nedělej. mysli na něco pěkného!!! @sisiko nejsem si jistá, ale co jsem kdy pochytila info, tak je to například kvůli dávkám. jakmile nemáš v ČR pobyt, tak ti nic nedají. mně nedají stejně nic, takže tohle bych neřešila :) spíš mě překvapuje, žes to zrušla anový ještě nemáš. ale asi to není povinné, i když je fakt, že teoreticky podle zákona už ses měla pihlásit dávno :) ale nikdo na to nepřijde, řekla bych
Odpovedať
Profilova fotka
@salsiccia Zitra rano jdem vse vyrizovat, zpozdeni neskutecne ;-) Myslis, ze i jako vdana jsem se musela nahlasit do 3 mesicu? Ty formulare jsou fakt silene, ja proste tu urednicinu nechapu, pripada mi, ze ty formulare vubec nejsou pro me, pani nam bude muset poradit :-D Jo, a v jednom formulari je: Tipo di alloggio: a) abitazione b) altro: roulotte, baracca, GROTTA. Tady nekdo bydli v jeskyni?? :-(
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@sisiko romove a nekteri jini pristehovalci bohuzel ano @lejinka to byl nejaky idiot, na to kasli! uz ten styl, jakym to bylo psano, hovori za vse. pokud by si nekdo stezoval opravnene, ze jsi se mu nevenovala nebo nepodala informace, melo by to sakra jinou formu - prinejmensim psat o nekom, ze je tlusty, mi prijde jako totalni hovadina v danem kontextu, nemyslis? bud v pohode a nenech si zkazit den!
Odpovedať
Profilova fotka
@lejinka Tjsou pitomci, Ti lidi, co neco takoveho pisou. Beztak to byla nejaka zavistiva Italka!;-) Nic si z toho nedelej.. Holky, chtela jsem se zeptat, jestli jste si jiste tim, ze it. obcanstvi se ziskava az nekolik mesicu-let po stvatbe. Ja jsem myslela, ze ho ziskas v okamziku snatku..Chteli jsme se proto ted v rychlosti vzit, abych ho mela a tim padem mela pravo na "medico di base" a mohla byt tehotna v klidu. Takhle to musim kazdych 6 mesicu prodluzovat na ASL a znervoznuje me to. Jak to s medico di base mate vy, co nepracujete a nemate tedy jeste obcanstvi??? Diky
Odpovedať
Profilova fotka
@sisiko no jo no, mas pravdu, ale ked ta niekto takto podpori z rana... :-| a co si to ides dnes vybavovat? trvaly pobyt? grotta? to si delas prdel...
Odpovedať
Profilova fotka
@jennynka5 bohuzel ne, skutecne se musi cekat.. je to tak kvuli fingovanym snatkum
Odpovedať
Profilova fotka
@lejinka Ja vim, po ranu to nepotesi obzvlast, ale jak jsme rikavali v praci "serepes" :-) Bylo to neopodstatnene, email smaz a je to :-) Jdu si vyridit vse - trvaly pobyt, CF, OP - zitra, jsem tady od srpna, ale it. Oddaci list mame od rijna (prodleni kvuli spatnemu razitku), no a nam to nejak trvalo se na Comune dostavit :-D Ja tam sama nejdu, Simo uz 2x na Comune volal a pokazde mluvil s nejakou murou a ja se umim branit zatim jen sproste :-p @jennynka5 S medico to jeste nemam nijak, v pripade nouze, vim, ze by mi rodinny lekar pomohl. No, ja se uz ze svatebni cesty vratila s problemem, mela jsem silene napuchlou nohu a vlezla se jen do jednoho druhu zabek, kulhala jsem.On mi napsala leky na tchyni a nic nechtel.. Mne to bylo trosku blbe, ale je videt, ze jsou jeste lidi, co nemysli jen na prachy
Odpovedať
Profilova fotka
@reys Jak je v Rime, co bytecek a vubec, jak se ti tam libi? Moje tchyne se tam narodila a porad mi tady peje ody na Rim, ze pry se tam zadny cizinec neciti jako cizinec, ale hned jako doma. Mas ten pocit? ;-)
Odpovedať
Profilova fotka
@sisiko v Rime je fajn, mne se tu vzdycky libilo, i kdyz ma samozrejme i sve nevyhody.. no prinejmensim to pocasi tady mi maximalne vyhovuje. bytecek se nachazi stale ve stejne fazi jako pred mesicem, jeste porad cekame na cast nabytku, ale co uz. zname italske dodaci lhuty cehokoliv.. hlavne, ze uz dorazily moje veci. jinak jako cizinec se prestanu citit hned, jakmile budu mit nejakou normalni a dlouhodobou praci...takze zhruba za deset let..? :-D
Odpovedať
Profilova fotka
@sisiko a to si na ten OP musela vypisovat, ci zijes v jaskyni?:) ja som to mala asi vsetko lahsie, pretoze codice fiscale mi urobili hned prvy krat ako som sa dostala do Tal. pracovat v lete, asi pred 4 rokmi a OP mi dali hned ako som sa zapisala tento rok na anagrafe. Ja som teda ziadne dokumenty nevypisovala, vsetko urobili na comune. Samozrejme najskor som si chcela vybavovat trvaly pobyt v dome buducich svokrovcov, ale trvalo to 3 mesiace kym sa rozhybali a nakoniec som zistila, ze este aj svokor bol proti, takze som si povedala, ze ja sa prosit o milost nikomu nemusim, vybavim si to sama, tam kde sme v podnajme a bolo... trvalo to ani nie tyzden a mala som vsetko hotovo. Ono tiez zalezi na tych uradnikoch.. ako hovori tatino: "blba najdes vsude"..
Odpovedať
Profilova fotka
@reys My cekali na zidle asi pul roku :-D Takze jsme v obdobi pred svatbou sedeli na tech plastovych z Ikea, clovek si zvykne :-) Preju ti hezke zabydlovani! @lejinka Ja jsem z tech lejster jelen, je to dokument ohledne trvaleho pobytu a jedna z tech polozek je tipo di alloggio, ta jeskyne je fakt drsna.. Musim rict, ze kdyz jsme chystali svatbu, Turin reagoval velmi rychle, asi to je tim severem ;-) Tak zitra uvidime.. Ty jsi uvazovala o tom, ze bys bydlela s tchanovci? :-o ;-) Ten tvuj skoro tchan musi byt ale sympatak, co? :-S
Odpovedať
Profilova fotka
@sisiko jj, on je velmi sympatak... ja ich teda vidim dost malo a vobec si nevolame, len ked volaju priatelovi tak sa vzdy pytaju, ci som doma alebo v praci a pozdravuju, takze taka "fajn rovina". Jo a bydlet s nima urcite ne :-) , ja som si tam chcela vybavit len trvaly pobyt, pretoze to vyzeralo na zaciatok ako najlepsie riesenie a najrychlejsie a potvrdilo sa zase stare zname, ze to, co sa nam na zaciatku zda, ako najlepsie riesenie takym vobec nie je...
Odpovedať
Profilova fotka
Ja si nechavam ceske doklady, abych neztratila narok na najemni byt rodicu, a taky mam cesky leasing na auto a pronajaty svuj byt, takze cesky ucet, inkaso... Ja se beru jako echt Cesku, ktera zrovna nahodou touhle dobou pracuje v Italii. Nepalim mosty. Takze trvaly pobyt mam jeden v Cesku, jeden v Italii, a prechodny jeden v Cesku (v podnajmu) a jeden v Italii (v dome, ktery jeste neni zkolaudovany, takze asi kolonka "cantiere" :-D ). To je taky dilo, dum stoji sedm let, pet let v nem bydlime a oficialne neexistujeme. Takze napr. nemame popelnici a odpadky vozime 50 km do Milana. Kdybysme byli spravni Italove, hodime je do skarpy, zejo... ]-(
Odpovedať
Profilova fotka
@lejinka Jeden trvaly a jeden prechodny pobyt v jednom state. Takhle to bylo loni: Se hai fatto l'iscrizione anagrafica in Italia hai la residenza in Italia in base alla legge italiana. Iscrizione anagrafica = residenza (non è proprio così, ma diciamo che coincidono, per semplificare). Questo NON significa che hai perso o cambiato la residenza che avevi nel tuo Stato di origine, in quanto la residenza nel tuo Stato di origine dipende dalle leggi di quello stato. Può capitare di avere residenza legale in due o tre Stati diversi, senza che ci sia incompatibilità, non tutti gli Stati obbligano a dichiarare la residenza all'estero e/o a cambiarla. Non sei obbligata a chiedere la carta di identità italiana ma puoi benissimo chiederla e non è assolutamente incompatibile con i tuoi documenti, la carta di identità italiana per te ha solo valore di documento identificativo in italia e non ti consente di viaggiare all'estero, non è un documento di espatrio. Teoricamente puoi avere carte di identità da ciascuno dei paesi UE. E anche da paesi extraUE se è per questo. Ciascuna con indirizzi diversi. La CI non è necessaria ma può essere molto utile, non prova nulla (a parte la tua identità) ma per alcuni prova che sei regolarmente italia e fesserie del genere, decidi tu se farla o no.
Odpovedať
Profilova fotka
A dnes este nikto nepisal? Co dnes porabate? Ja mam konecne volno, aj zajtra a stvrtok idem az na poobednu tak vyuzivam volneho casu a upratujem a lestim:) a vecer ideme do ikey :) @danieladaniela no, dakujem za vysvetlenie, dava to zmysel... inak holky, co ste si nechavali manzelove alebo oboje priezviska, s codice fiscale ste nemali nikde problem? Teda ak ste si ho nevybavovali az po svadbe, samozrejme, lebo ja napr mam codice fiscale uz 4 roky a ked sa vydam tak mi tie pismenka vobec nebudu sediet, vsakze... to nevadi?
Odpovedať
Profilova fotka
@lejinka tak to ja netusim, ja dostala codice fiscale az po svatbe. Zajimave bylo, ze mi ho vygenerovali v nemocnici, kdyz jsem sla na prvni kontrolu... nemusela jsem o to nikde zadat...az pak jsem sla na urad, kde mi ho oficialne pridelili, ale bylo to to, ktere jsem mela uz z nemocnice... to me prekvapilo... ja mam dneska doma maroda...Mick zustal doma, ze ho boli bricho... asi mu fakt neni dobre, to uz musi byt, aby nesel do prace... Tonik zacal vcera poprve objevovat svet za hraci podlozkou...takovym poloplizenim se ted pohybuje po kuchyni, takze to zacina byt docela sranda :-D
Odpovedať
Profilova fotka
@yellowbanna gratuluji k pokrokum, co dela Tonicek!Tak ted Ti teprve zacne honicka, vid :-D Chudak Mick, zaznamenala jsem, ze to ted docela radi..Jinak ja s Codice fiscale uplne stejne jako ty. Nejdriv v nemocnici na prvni pomoci a pak oficialne mi dali ten stejny :-)
Odpovedať
Profilova fotka
Tak on se codice fiscale odvozuje jen ze jmena, data a mista narozeni, muzete si ho i zjistit na internetu, pokud zapomenete.
Odpovedať
Profilova fotka
Holky, ja dneska stravila 4,5h poletovanim po uradech. Jen trvalym pobytem jsem zabila 75minut, holt moje italske prijmeni zpusobilo rozruch :-D Vazne zalezi na konretni urednici. Tahle se na me nejdriv divala skarede, pak s ni Simo zazertoval a ona roztala ;-) Podle it. zakonu nemuzu mit italske prijmeni po manzelovi. Jenze, ja ho mam jak v pase, tak v italskem Oddacim liste z ambasady. Dalsi problem: nikde neni moje puvodni prijmeni, ani v italskem Oddacim liste. Tak jsem ji dala cesky Oddaci list a ona samozrejme, ze musi byt prelozeny s razitkem. Volala na vsechny strany a nakonec ji ten cesky Oddaci list stacil :D Juchuuu! Pobyt bude, codice fiscale taky mam, jen musim doresit ASL - Simo musi dolozit pracovni smlouvu + prohlaseni, ze me ma na krku (prozatim ;-) ) Takze me uznali s italskym prijmenim 8-) Jedna vec me prekvapila, a sice, ze k nam domu prijde vigile, aby zjistil, jestli tam fakt bydlime. Ze pry se muze i ptat sousedu. Vy jste to mely taky tak? @lejinka Preji hezke volno! :-)
Odpovedať
Profilova fotka
@sisiko jojo, take ke mne prisli. Je to normalni postup.
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?