Ake su tradicie spojene so svedkami?

O svadby ako take som sa nikdy nezaujimala, preto o tomto skutocne neviem nic. 1. Vsimla som si, ze snubenci zvyknu formalne svojich svedkov o svedcenie poziadat, a ze to je pravdepodobne brane ako cest. Preco? 2. Tiez som si vsimla, ze si vacsinou vyberaju surodencov, a ked ti surodenci nie su vybrani, mozu sa urazit. Tak ako to je?
Odpovedať
Profilova fotka
Je to celé na tebe koho si vyberieš za svedka. Ja som si napríklad vybrala môjho uja. Požiadala som ho tak, že som napísala krátky text (dole obrázok), dala som to do obálky a podala som mu to. A ešte som ho teda požiadala, či by spravil aj nejaký krátky príhovor na svadbe spojený s prípitkom. A zase čo bude mať snúbenec svedka, tak ten bude mať na starosti obrúčky. Ale neexistuje žiadne pravidlo, kto by mal byť svedkom. Väčšinou si za svedka vyberajú takú osobu, ktorej chcú týmto gestom poďakovať za ich spoločné priateľstvo. 🙂
Odpovedať
@mala_cibulka Ja som si za svedka pozvala najlepšiu kamarátku, s ktorou sa poznáme naozaj od bábätka. Je to aj tým, že nemám dobrý vzťah napr. so sesternicou alebo bratrancom a sestru mám moc malú. Ale obrúčky bude niesť sestra (10 ročná), pretože máme spolu veľmi pekný vzťah a je mi všetkým, chcem aby nejakým spôsobom túto chvíľu so mnou zdieľala. Priateľ má veľa súrodencov, preňho bol problém si nejakého vybrať, ale vybral si druhého najstaršieho brata - prečo práve jeho, neviem, čakala som, že si vyberie brata, s ktorým máme obaja najlepší vzťah. Ale je to jeho vec. Každopádne nebude brata nijako formálne volať, iba sa ho spýta, či mu pôjde za svedka. Ja som naopak pre kamarátku dala vyrobiť pozvánku, kde si zotrela srdiečko a bolo tam napísané, či bude môj svedok. Veľmi ju to potešilo a súhlasila 🙂
Odpovedať
Ahoj, u nás je zvykom,že svedkom na svadbe je birmovny rodič ( čo nevylučuje že to nemôže byť zároveň aj súrodenec) samozrejme povinné to nie je. Potom nie je potrebné špeciálne pozvanie stačí sa len spýtať či je ochotný/á ísť za svedka 🙂
Odpovedať
u nás bolo zvykom že krstný otec... Ale - podľa zákona musí byť svedok starší ako 18 rokov, právne spôsobilý, slušne oblečený (štátne symboly alebo oltár). a áno vo väčšine ide o čestnú ulohu, záleží však či máš klasickú svadbu, alebo lážoplážo Koho si za svedka vyberieš je vec vás dvoch, ide aj o to aké máte tradície v rodine a okolí, ale tie nemusíš brať na 100%. vyberajte srdcom a praktičnosťou. trémista alebo s hendikepom môže odmietnuť, aj nemusí, niekto má malé dieťa a to sa nedá odložiť a vrieska, požiadate 2 súrodencov, ostatní sa urazia požiadate kamarátov, ostatní sa urazia, sestra sa urazí lebo brat, brat sa urazí lebo sestra, súrodenci sa urazia lebo ste požiadali kamarátov....krstní sa urazia lebo ste požiadali kamarátov/súrodencov...... mama sa urazí lebo otcova strana, otec sa urazí lebo ..... muž sa urazí lebo žena, žena sa urazí lebo žena.... ALE - neexistuje žiadny zákon, ktorý prikazuje kto musí byť svedkom, nikto vám nemôže prikázať koho musíte mať svedkov, stačí vlastné rozhodnutie a možno prihliadať na rodinné zvyklosti. môžete si aj "postaviť hlavu " a keby vás niekto citovo vydieral a nasilu tlačil niekoho s kým nie ste stotožnení , tak povedz že bude niekto z ulice... 😉
Odpovedať
U nás je zvykom krstný rodič, mám krstnú rada, ale vybrala som si brata, ktorý mi je veľmi blízky. Mám ešte dvoch súrodencov. Tí urazení nebudú, ale počítam, že krstná áno, ale to mi je viacmenej jedno 🤷🏼‍♀️😊
Odpovedať
@monika_jakubickova to je absolutne nadherne!
Odpovedať
Z nejakeho dovodu som mala pocit, ze mat niekoho za svedka je rodinna vec - cize ked pozves niekoho z kamaratov, tak ako keby si ho pozval do rodiny. Bola som svedkom sestre, trochu sa bojim, ze ma zozerie - avsak s tymto vedomim som pozvala kamaratku, aby sme aj tymto nas blizky vztah specatili.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?