Kategórie

Svadobné zákusky

Milé nevestičky, mnohé máte pred svojím veľkým dňom obavu, ako to dopadne so svadobnými zákuskami. Mysleli ste pri ich objednávke naozaj na všetko? Prinášame vám pár rád a tipov, na čo by ste pri riešení zákuskov pre vašu svadbu určite nemali zabudnúť.

Zdravé zákusky alebo patrí BIO na svadobný stôl?

Na svadobných zákuskoch si každý rád zamaškrtí... Dobre teda, skoro každý. Ale každý si ich predsa môže raz zamilovať. Že nie? V duchu argumentujete, že vaša budúca švagriná dbá na zdravú výživu a že si do úst nevloží nič, čo obsahuje kvantá cukru a bielej múky? Postarajte sa teda jej, aj ďalším dámam, ktoré si potrpia na zdravé stravovanie, o prekvapenie v podobe zákuskov s nižšou kalorickou hodnotou. Podnos s pestrým výberom svadobných zákuskov vrátane niekoľkých z nich pripravených na „zdravší“ spôsob, poteší nejedného svadobného hosťa, predovšetkým ale dámy. Tým, že budete myslieť aj na tých, ktorí majú v obľube racionálnejšiu stravu z bio surovín, určite nič nepokazíte. Ba naopak, rozhodne ich veľmi potešíte.

Objednávame a prepravujeme svadobné zákusky

Chcete mať o starosť menej? Zabudnite na domáce pečenie pár dní pred svadbou a objednajte si zákusky u profesionálov. Začnite tým, že sa inforumujete o cenovo dostupnom, ale predovšetkým šikovnom cukrárovi či cukrárke, ktorí sa môžu pochváliť bohatými referenciami od spokojných zákazníkov. Najlepšie bude, ak sa spoločne s partnerom zhodnete na výbere cukrára z blízkeho okolia, a to najmä z praktických dôvodov. Aj keď možností je dnes neúrekom, a zväčša nie je problém bezpečne dopraviť zákusky aj z väčšej diaľky, istota je istota. A ak hovoríme aj o zákuskoch s rozličnými plnkami, je lepšie, ak ich môžete čo najskôr po prebratí odložiť do chladničky alebo na iné chladné miesto. Oceníte to najmä vtedy, ak sa v čase príprav na váš deň D teplotné horúčavy vyšplhajú nad 30 stupňov. Pri pohľade na škatule plné skazených zákuskov by vám zostali len oči pre plač. A čo tie vyhodené peniaze?

Zákusky od „domácej“ gazdinky alebo z cukrárne?

Ďalšie pravidlo, ktorým by ste sa mali riadiť pri výbere toho správneho cukrára (okrem ceny), spočíva v tom, aby ste poznali, aké suroviny na výrobu zákuskov používa. Ak si totiž objednáte svadobné zákusky v najlacnejšej miestnej cukrárni, zabudnite na lahodnú a nezameniteľnú chuť medových rezov či iných vami obľúbených maškŕt. Buďme realisti, v drvivej väčšine takéto zákusky naše chuťové očakávania sklamú. Nie sú totiž zákusky ako zákusky, a nie je všetko chutné, čo očiam lichotí. Preto, ak poznáte nejakú osvedčenú „domácu“ cukrárku/cukrára, určite ich oslovte. Na návšteve sa môžete informovať o používaných ingredienciách (spravidla už takéto cukrárky majú svoje osvedčené používané suroviny a postupy), uvidíte priestory, kde sa vaše zákusky budú piecť, popýtate sa na dodržiavanie hygienických zásad a podobne.

Rozhodne nezabudnite zákusok v cukrárni aj u „domácej“ cukrárky vyskúšať. Porovnáte si chute, vône a vyberať sa vám bude jednoduchšie. Ešte treba dodať, že s niektorými domácimi cukrárkami sa vopred dohodnete na surovinách. Presne vám bude povedané, aké množstvo ktorej suroviny jej máte na pečenie kúpiť a priniesť. Niektoré uprednostňujú výber a kúpu surovín samy. Pri platbe za prácu cukrárke potom preplatíte aj použité suroviny. Posledná vec, ktorú by ste nemali zanedbať, ak chcete, aby boli vaše svadobné zákusky chutné – dbajte na to, aby sa použilo poctivé maslo, nie margarín ani iné náhrady, a kvalitná múka. Vyhnite sa kúpe zľavnenej múky! Často sa vie pri pečení zraziť na „betón“.

Koľko zákuskov potrebujem na svadbu?

To je asi jedna z najčastejších otázok pri plánovaní svadobnej hostiny. Do svadobnej sály treba počítať tak so 4 – 5 zákuskami na osobu. Do výslužiek sa zvyčajne dáva okolo 20 - 25 kusov zákuskov. Počet kusov vo výslužke však môžete prispôsobiť počtu osôb v danej rodine. Bude od vás milé, ak rodine, ktorá má viac detí, prihodíte zopár zákuskov alebo niečo špeciálne pre malých maškrtníkov navyše.

Príprava po domácky

V tomto bode platí – zručnosť a skúsenosti nadovšetko. Nikdy sa nepúšťajte do vypekania zákuskov, ak nemáte žiadnu predchádzajúcu skúsenosť s pečením podobne veľkého množstva koláčikov, alebo, nebodaj, ak osobne s pečením nemáte žiadnu dobrú skúsenosť! Nechcete predsa narobiť viac škody ako úžitku. Ak s pečením domácich zákuskov už skúsenosť máte, napriek tomu radím, aby ste piekli len také zákusky, ktoré vám „idú od ruky“. Ušetríte si nielen nervy (napríklad z niekoľkých nevydarených pokusov úspešne vyrobiť parížske rožteky), ale aj suroviny a v neposlednom rade čas, ktorý oceníte pri iných činnostiach, ktoré budete musieť do svadby stihnúť či inak zariadiť.

Ak neviete odolať a pečiete rada, upečte si jeden - dva rezy či zopár suchých koláčikov len tak pre radosť. Pokojne nimi môžete spestriť misu zákuskov aspoň pri hlavnom stole v svadobnej sále, alebo z nich urobiť špeciálne menovky pre hostí. Môžete napríklad napiecť roztomilé cupcakes, do ktorých zapichnete „zástavku“ s menom konkrétneho hosťa, alebo linecké kolieska, na ktoré cukrom napíšete meno hosťa. Postačí aj kúsok papiera, na ktoré meno napíšete a cukrom ho prilepíte na zákusok. Možností je neúrekom. Tak smelo do toho!

Pozor na suroviny

Treba zdôrazniť, že suroviny tvoria základ všetkého, a teda aj výslednej chuti zákuskov. Preto ešte raz – použite poctivé maslo, žiadne margaríny ani iné náhrady. Rovnako tak to platí o múke, vajíčkach a ostatných ingredienciách. Keď sa budete snažiť šetriť na surovinách, nečudujte sa potom výslednej chuti. Radšej ušetrite z vášho svadobného rozpočtu na iných veciach – kúpte lacnejšie škatule na výslužky alebo uberte na niektorých zbytočne drahých dekoráciách do sály. Bleskovo miznúce zákusky z podnosov a maximálna spokojnosť hostí s lahodnou chuťou napečených dobrôt vám to vykompenzujú, to si buďte istí.

Cena svadobných zákuskov

Cena zákuskov závisí od rôznych faktorov (či si zákusky dávate piecť v cukrárni alebo u „domácej“ cukrárky, či si zákusky necháte doviezť alebo si ich dovoz zabezpečíte svojpomocne...). Priemerne sa však cena svadobných zákuskov pohybuje okolo 0,25 centov za kus. Vo väčšine cenníkov je v tejto sume započítaná už aj cena základných surovín i odvedenej práce. Pri objednávke 2000 kusov zákuskov sa teda zmestíte do cca 500 Eur.

Čo na záver?

Tým z Vás, ktorí si ešte stále vyberáte a zvažujete, akú ponuku cukrárenských služieb využijete, odporúčam navštíviť sekciu profesionálov, kde vám možno tá pravá ponuka padne do oka :). Radi pomôžu aj tým z vás, ktorí možno nechystáte svadbu, ale len rodinnú alebo inú, napríklad jubilejnú oslavu okrúhlych narodenín.


Autor článku: Kristína Cimeráková / Fotografie: isifa/Shutterstock

Reklama