Kategórie

Svadobný odev pre ženícha (1. časť) - Na čo myslieť pri výbere obleku na svadbu?

Vaša priateľka vám práve povedala áno a stala sa tak vašou snúbenicou. Nastal čas, aby ste pomaličky začali uvažovať, ako sa správne obliecť tak, aby ste aj vy prispeli k svadbe snov.

Keďže nevesty väčšinou na seba preberú zodpovednosť za celé plánovanie svadby, máte možnosť zamerať sa na svoj zovňajšok, a teda, čo si na vašu svadbu oblečiete vy. Najdôležitejším rozhodnutím teda bude, čo všetko si vo veľký deň vezmete na seba.

V prípade ženícha stačia 2 až 3 mesiace pred svadbou, kedy už viete kedy, kde a v akom štýle sa svadba bude odohrávať. Určite si však premyslite, či si kúpite oblek z konfekcie alebo si ho dáte ušiť na mieru, pretože v druhom prípade si to bude vyžadovať dlhší čas. Prevedieme vás celým procesom a jednotlivými časťami faktormi, na ktoré by ste mali brať ohľad pri výbere toho správneho obleku a celkového svadobného odevu pre ženícha.

Kúpiť, ušiť, či požičať?

Rovnako ako nevesta, aj ženích zvažuje pri výbere vhodného oblečenia, či si oblek kúpi, dá ušiť na mieru alebo požičia. V prípade kúpy obleku vám už zostane na celý život. Samozrejme, môžete ho predať, ale dobre padnúci oblek vo svojom živote ešte určite neraz využijete.

Ak máte na to rozpočet, nechajte si oblek ušiť. Je to výborná investícia najmä v prípade, že obleky nosíte aj v rámci pracovného zaradenia, a teda sa váš šatník rozšíri o ďalší kvalitný kúsok. Stavte na farby, ktoré sú vhodné aj na iné formálne akcie ako je tmavo modrá, či tmavo sivá.

V prípade, že obleky naozaj nenosíte a nie je to nič pre vás, môžete staviť na požičovne a na váš veľký deň si jednoducho nejaký požičať. Táto možnosť je vhodná najmä v prípade, keď sa rozhodnete pre veľmi formálne oblečenie ako je smoking či frak, a teda je malá pravdepodobnosť, že si tento odev opätovne oblečiete.

Formálnosť svadby

Veľmi podstatným faktorom ovplyvňujúcim vaše rozhodovanie, aký typ slávnostného odevu zvoliť, je najmä typ svadby. Teda jej formálnosť, sezóna alebo miesto konania.

Klasický oblek sa na rozdiel od smokingu či fraku dá využiť aj po svadbe. Jeho pôvod siaha do doby, kedy bol každodenným odevom mužov a aj v dnešnej dobe by nemal chýbať v šatníku žiadneho muža. Mali by ste sa teda zamyslieť nad jeho farbou. Neumierajúcou klasikou je oblek čiernej farby a počas vašej svadby ho môžete oživiť ostatnými doplnkami a vykúzliť tak jedinečný slávnostný outfit.

Pokiaľ vám čierna nič nehovorí, veľmi moderná je aj kráľovská modrá, či námornícka alebo tmavá modrá, prípadne sivá. Nech sa už rozhodnete akokoľvek, mali by ste brať do úvahy aj váš typ, teda akú máte postavu, farbu očí, či vlasov, jednoducho, vyberajte tak, aby vám aj farba obleku pridala a naopak neubrala. Smoking je pravou voľbou pre tých, ktorých svadba je mimoriadne formálna a bude sa konať po 18:00.

Štýl a vkus ženícha

Pri výbere slávnostného odevu je veľmi dôležité prihliadať najmä na štýl a vkus ženícha. Rovnako však netreba zabúdať na sezónu, čas a miesto obradu. Myslite na to, že počas vašej svadby budete mať vami zvolený odev oblečený počas celého dňa, a preto je veľmi dôležité, aby vám dobre padol a vy ste sa v ňom cítili pohodlne a príjemne.

Výber obleku a materiálov podľa sezóny

Pri výbere obleku na chladnejšie obdobie počas jesenných a zimných mesiacov, siahnite po ťažších materiáloch ako sú zmesi vlny, vlny a hodvábu či vlny a mohéru. V týchto mesiacoch dominujú tmavšie farby. V prípade smokingu je to jasné, ten by mal byť vždy čierny, pri oblekoch siahajte po tmavších tónoch modrej alebo tmavo sivej. Samozrejme, treba vždy staviť na to, čo ženíchovi najviac svedčí.

Pri teplejších jarných a letných mesiacoch je najlepšou voľbou odev z vlny a hodvábnych zmesí, pričom hmotnosť tkaniny by mala byť menej ako 250 g na meter. Pri farbách opäť zostaneme pri odtieňoch modrej a sivej, samozrejme v tomto prípade môže ísť o svetlejšie a žiarivejšie tóny a v prípade smokingu ostaneme pri čiernej. Okrem spomínaných farieb je v závislosti od miesta konania svadby príjemná zmena na neformálnejšie obleky a ich odtiene v béžovej alebo sivobielej.

Rovnako dôležitý pri výbere správneho oblečenia na vašu svadbu je aj čas jej konania. V prípade, že sa svadba koná večer, mali by ste rátať aj s možnosťou ochladenia sa, najmä, ak plánujete svadbu vonku. A naopak, pokiaľ sa gro svadby bude odohrávať uprostred dňa, najmä v lete, môžete čeliť vyšším teplotám, a teda čo najľahší a najtenší oblek bude pre vás tou správnou voľbou.

Strihy

Po tom, čo ste si vybrali, akej farby a z akých materiálov by mal byť váš oblek zhotovený, nastal čas sa zamyslieť nad jeho strihom. Inšpirujte sa prostredím, v ktorom sa svadba bude konať. Pri oficiálnejších svadbách bude najvhodnejšie sako na jednoradové zapísanie s tromi gombíkmi. Pri neformálnejších svadbách môžete naopak siahnuť po farebnejších doplnkoch, či dvojradovom saku, prípadne inej farbe saka ako pri nohaviciach.

Vždy však vychádzajte z toho, aby ste ladili k neveste. Odlišný štýl oboch mladomanželov by mohol pôsobiť zbytočne rušivo a zmätočne. Pri nohaviciach myslite na to, aby vám dĺžka sedela na členku. Pri svadobných oblekoch sa dĺžka nohavíc stanovuje na trošku dlhšiu ako zvyčajne. Nohavice by mali byť bez manžiet, pretože tie s manžetou sa považujú za príliš neformálne. Najvhodnejšie je, keď oblekové nohavice môžete nosiť bez použitia opasku, teda aby vám ich veľkosť v páse dokonale sadla.

S vestou alebo bez vesty

Pokiaľ si na svadbu obliekate oblek a nie smoking, vesta by mala byť jednoznačne súčasťou vášho odevu. Rôzne názory v súčasnosti tvrdia, že vesta je už dávno out, avšak v rámci formálnosti a zároveň aj slávnostnosti by ste na ňu rozhodne nemali zabúdať.

Vesta môže mať tri alebo štyri gombíky. Pokiaľ sa vám páči vzhľad formálneho a veľmi elegantného ženícha, vyberte si vestu tón v tóne s vašim oblekom. Ešte slávnostnejší vzhľad vám dodá tá v krémovej alebo slonovinovej farbe, prípadne lesklá. Ak chcete svoj odev trošku ozvláštniť, siahnite po vzorovanej veste, prípadne tej z iného materiálu ako máte oblek.

Najvhodnejšia farba svadobného odevu

Najčastejšou farbou, ktorú ženísi volia vo svadobný deň, je modrá. Je to okúzľujúca farba, ktorá dodáva dojem úžasnej formálnosti. Veľkú popularitu tejto farbe pridáva aj fakt, že ide o obľúbenú farbu aj pre rôzne uniformy, najmä námorníctvo. Modrý oblek vám umožní prispôsobiť sa rôznym štýlom, ako aj farbám košele, či vesty a ostatných doplnkov.

Druhou najčastejšou farbou býva tmavo sivá pre formálnejšie svadby a svetlo sivá pre svadby s uvoľnenejšou atmosférou. Čierny oblek predstavuje farbu vysokej formálnosti, avšak pokiaľ nejde vyslovene o smoking, nemusí byť úplne najvhodnejšia pre svadobný deň.


Reklama