Svadobný plánovač (86): 5 vecí, ktoré musíte vedieť skôr, ako začnete hľadať dodávateľov na svadbu

  • 26. júl 2017
  • Zuzana Maliníková
  • isifa / Shutterstock

Aby sa vám svadobné prípravy zbytočne nekomplikovali skôr, ako sa pustíte do zháňania jednotlivých dodávateľov, ujasnite si tieto základné body.

1. Rozpočet

Jednou z najväčších chýb, ktoré môžete urobiť pri plánovaní svadby, je začať zháňať dodávateľov bez toho, aby ste vedeli, aký máte rozpočet na jednotlivé položky. V prvom rade si potrebujete ujasniť, koľko peňazí si môžete dovoliť minúť za svadbu a rozdeliť ich medzi jednotlivé služby a produkty, ktoré treba zabezpečiť.

Potom sa vám bude s dodávateľmi komunikovať omnoho jednoduchšie. Niektorí dodávatelia sa vás opýtajú na rozpočet hneď na začiatku – napríklad pri plánovaní výzdoby je jednoduchšie, keď viete, koľko chcete zaplatiť a na základe toho vám kvetinárka alebo dekoratérska firma navrhne, čo je možné v tejto sume urobiť. Je to lepšie, ako naplánovať si akú výzdobu chcete a potom zistiť, že by vás stála viac ako si môžete dovoliť. Zbytočne by ste boli sklamaní a museli začať s plánovaním výzdoby odznova.

V prípade, že nemáte vôbec predstavu o tom, koľko jednotlivé položky stoja, a preto neviete ani naplánovať rozpočet, je dobré nechať si urobiť cenové ponuky od rôznych dodávateľov a na základe týchto ponúk zostaviť rozpočet. Výber konkrétnych dodávateľov však nechajte až nakoniec, keď už budete vedieť, koľko môžete zaplatiť.

2. Dátum

Dátum je jednou z prvých vecí, vo väčšine prípadov aj úplne prvou vecou, ktorú rozhodnete pri plánovaní svadby, nie je však nič nezvyčajné robiť si prieskum skôr, ako ho vyberiete. Pri tom si dávajte pozor, aby sa prieskum nezmenil na zariaďovanie. Je totiž úplne zbytočné oslovovať dodávateľov, dohadovať si stretnutia a pýtať cenové ponuky, keď neviete, kedy sa svadba bude konať.

Niektorí dodávatelia môžu mať termín, ktorý neskôr zvolíte rezervovaný, a preto budete zbytočne plytvať vašim časom a energiou na vybavovanie niečoho, čo nakoniec nemusí byť dostupné. Keď už strávite nejaký čas nezáväznou komunikáciou s dodávateľmi a potom ich nebudete môcť rezervovať, lebo nebudú mať voľný termín, budete mať pocit, že ste urobili veľa práce a stále nič nie je zabezpečené. To môže vyvolať zbytočný stres, ktorý vám pri plánovaní svadby vôbec nepomôže a iba vám toto výnimočné obdobie pokazí.

3. Štýl

Asi najväčšie množstvo komplikácií spôsobuje plánovanie svadby bez predstavy o konečnom výsledku. Keď neviete, akú svadbu chcete, len ťažko ju môžete zrealizovať. Vytvorenie predstavy o svadbe by malo byť jednou z prvých vecí, ktoré s partnerom budete riešiť. Dohodnite sa na štýle v akom svadbu chcete mať, veľkosti, prostredí, v akom sa má konať a podobne. Jednotlivé nápady si zapisujte, prípadne si odkladajte obrázky, ktoré vás inšpirujú, a nakoniec z toho vytvorte jeden celok.

Profesionáli
1
Svadobné obrady
Organizovanie svadieb (svadobné agentúry a koordinácia)
Sprievodkyňa obradmi a rituálmi. S veľkou láskou sprevádzam svadobné obrady podľa živlov s posvätným zväzovaním rúk.
Bratislava

Keď budete mať ujasnenú predstavu, čo očakávate, bude sa vám lepšie komunikovať s dodávateľmi a vyhnete sa nedorozumeniam a sklamaniu. Taktiež je menšia šanca, že impulzívne nakúpite veci, ktoré nakoniec ani nepoužijete. Mať predstavu ale neznamená, že musíte vedieť do detailov popísať, ako bude svadba vyzerať, a to od kytice pre nevestu až po darčeky pre hostí.

Stačí, keď budete vedieť štýl, farebnú kombináciu, prípadne si pripravíte nejaké obrázky na inšpiráciu pre dodávateľov a necháte ich, aby vám poradili. Mať veľmi konkrétnu predstavu môže byť tiež problematické, ak niektoré veci nebude možné zabezpečiť, alebo budú drahšie ako ste si mysleli.

4. Miesto

Skôr ako začnete hľadať dodávateľov na svadbu, mali by ste mať až rezervované miesto. Je jednoduchšie, keď budete vedieť povedať, kde sa svadba koná. Niektorí dodávatelia tam už mohli absolvovať svadby alebo iné akcie a budete sa tak s nimi vedieť lepšie porozprávať a dohodnúť.

Možno vám v niečom budú vedieť aj poradiť na základe ich skúseností s vybraným miestom. Prípadne sa môže stať aj to, že lokalita, ktorú ste vybrali má dobré skúsenosti s niektorými dodávateľmi a budú vám tam vedieť niekoho odporučiť, čím vám značne uľahčí prípravy.

5. Počet hostí

Poslednou vecou, ktorú by ste si mali ujasniť skôr, ako sa pustíte do zháňania dodávateľov na svadbu, je počet hostí. Bez tejto informácie sa veľmi ďaleko nepohnete. Napríklad nemôžete objednať jedlo, tortu a zákusky, pitie, výzdobu – potrebujete vedieť, koľko stoličiek sa bude zdobiť, koľko stolov bude a podobne, nemôžete tiež objednávať pozvánky, menovky, darčeky pre hostí, odvoz a podobne.

Preto sa najskôr dohodnite na konečnom počte pozvaných. Najlepšie urobíte, ak pozvánky pošlete čo najskôr, aby ste čo najskôr dostali odpovede, a vedeli, kto reálne príde a kto nie.

Autorku článku nájdete aj medzi našimi Profesionálmi ako Zuzana Maliníková (Svadby podľa Ely).


Komentáre

    Pridaj príspevok

    Najčítanejšie články
    Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
    Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
    Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
    Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
    18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
    18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
    13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
    13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
    60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
    60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
    Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
    Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe