Kategórie

Svadobné štýly

Svadba je udalosť, ktorá sa koná len jeden krát za život. V niektorých prípadoch aj 2- 3 krát, ale radšej zostaňme pri romantickej myšlienke, že ide len o jednorazovú záležitosť. Pre budúce nevesty znamená ich svadba niečo výnimočné, niečo, kde môžu premeniť svoje dávne sny v skutočnosť. Veď priznajme si, ktorá z nás pomyslela na „deň D“ po prvý raz až vtedy, keď už to bolo aktuálne?

Nie je svadba ako svadba

V minulosti boli svadby veľmi jednotvárne. Dodržiavali sa tradície a zvyky a preto priebeh svadobného dňa bol takmer vždy rovnaký. V súčasnosti je to inak. Každá jedna svadba je špecifická. V dnešných časoch existuje niekoľko desiatok štýlov, ktorými sa môžu nevesty inšpirovať pri príprave svadby - nazývame ich svadobné štýly.

Svadobné štýly - od vintage po klasiku

Vintage svadba patrí medzi najobľúbenejšie z pomedzi súčasných trendov. Srdcia neviest si tento štýl získal vďaka svojej jemnosti vyjadrenej prostredníctvom ošúchaných retro doplnkov, vtáčích klietok, starých kufrov, fotiek a najmä kvetinovej výzdoby, v ktorej dominujú pivonky a ruže. Šaty nevesty majú nádych minulého storočia a dôležitým prvkom je čipka. Okrem bielej farby môžu byť šaty tiež slaboružovej alebo béžovej farby. Ženích môže mať na sebe vestu a na hlave baretku. V podobnom duchu sa nesie aj štýl shabby chic.

Retro svadba sa inšpiruje módou začínajúcou od 50- tych rokov minulého storočia. Ak si vyberiete napríklad roky 70-te, jemnosť nahradia výrazné farby, čipku bodky a šaty nevesty budú dlhé maximálne po členky. Nevesta na retro svadbe vyniká výrazným účesom doplneným sieťkou, čelenkou a pod.

Svadba v rustikálnom štýle (vidieckom štýle) sa taktiež teší veľkej obľube v našich končinách. V tomto smere sa využívajú materiály ako je drevo, slama, sušené lúčne kvety a ovocie. V mnohých prípadoch sa tento druh svadby koná v malebnom prostredí viníc.

Rovnaký princíp má aj natural svadba, ktorá využíva na dekoráciu dary prírody. Vhodné miesto pre obrad a hostinu by mohla byť aj lúka za vašou dedinou, kde si rovno môžete natrhať kvety pre váš venček do vlasov. Tento typ svadby sa môže orientovať podľa ročného obdobia, počas ktorého sa slávnosť koná a podľa toho sa prispôsobí celý štýl (kvety, šaty nevesty, miesto konania a pod. ).

Záhradná svadba má svoje výhody aj nevýhody. Jedna z výhod je romantické rozkvitnuté prostredie, v ktorom sa bude svadba odohrávať. Biele veľké stany, na stromoch rozvešané lampióny a vôňa kvetov určite dodajú šmrnc každému svadobnému dňu. Nevýhoda je pravdepodobne každému jasná. Čo ak bude pršať?

Pod holým nebom sa odohráva aj plážová svadba. Počas obradu sa svadobní hostia (ak nejakí budú) môžu kochať výhľadom na more. V ideálnom prípade sú novomanželia bosí, nevesta má na sebe jednoduché biele šaty a vo vlasoch jej ševelí prímorský vetrík. Na snehobielom piesku môžu byť porozhadzované kvetné lupene a pozapichované horiace fakle.

Na DIY svadbu (do it yourself) si nevesty všetko chystajú samé. Netýka sa to len svadobnej dekorácie, ale aj jedla. Sála býva zvyčajne vyzdobená s dekoráciami, ktoré nevesta ručne vytvára už dlhý čas pred svadbou - krepové pampomy, servítkové krabičky, papierové srandičky do fotokútika...Budúca nevesta sa na príprave poriadne namaká, ale výsledok zvyčajne stojí zato a finálny pocit na nezaplatenie.

Glamorous svadby sú honosné, trblietavé, kamienkové, perličkové a hlavne na úrovni. Týmto kritériám sa prispôsobujú aj farby, ktoré vyjadrujú luxus - zlatá, bordová, fialová. Šaty nevesty sú mohutné, také tie princeznovské :). Netreba zabudnúť ani na luxusné auto, ktoré budúcich manželov dovezie na obrad.

V duchu slovenských tradícii sa v poslednom období rozmohli tradičné svadby. Nevesta a ženích sú oblečení v krojoch, a hlavným pilierom svadobného dňa je dodržanie zvyklostí našich predkov. Svadobná výzdoba je v tomto prípade často výsledkom šikovnosti mladej nevesty.

Nesmieme zabúdať ani na klasickú svadbu, ktorá môže byť zdanlivo fádna. Niekedy však jednoduchosť a decentnosť je to jediné, čo láske treba, aby bola spečatená. Pred desiatimi rokmi bola drvivá väčšina svadieb organizovaná v tomto klasickom štýle a napriek tomu svadby mali svoju jedinečnú atmosféru.

Kto si nevie vybrať z daných štýlov, môže svoj svadobný obrad a hostinu spraviť diametrálne odlišnú a zorganizovať si alternatívnu svadbu. Pod týmto pojmom chápeme svadby, ktoré nie sú bežné, ako napríklad svadba pod vodou, na štítoch hôr, v lietadle a v iných zaujímavých prevedeniach.

Všetky spomínané svadby majú jeden spoločný atribút - romantiku. V jednom štýle vyniká viac v inom menej, ale je prítomná u všetkých. Veď predsa láska a romantika (v rôznych podobách) idú ruka v ruke.

Stačí si len vybrať

Internet je zdrojom nekonečného množstva inšpirácii. Nájdete na ňom návody, fotografie, články a tipy pre jednotlivé svadobné štýly. Stačí si len vybrať k vášmu srdcu najbližší. Alebo si vytvorte vlastný štýl, ktorý sa možno raz stane celosvetovou inšpiráciou pre budúce nevesty :).

Reklama