Kategórie

Ako si vybrať tie pravé svadobné šaty?

Šaty, po ktorých túži každá žena, hoci nie každá je ochotná to priznať :). Šaty, ktoré oblečiete iba jedenkrát v živote, no spomínať na ne budete navždy. Šaty, ktoré z vás spravia stredobod pozornosti, hoci sa v nich iba párkrát prejdete po kostole či vyzdobenej sále. Šaty neopakovateľné, dychberúce a jedinečné ako vy sama. Vaše svadobné šaty...

Rovnako ako v slávnej piesni Mariky Gombitovej „Šaty“, aj vo vašom prípade by ste si mali zaobstarať také, ktoré hosťom spôsobia „aspoň trocha vzruchu“. Tým chcem povedať, že práve vo váš veľký deň si môžete dovoliť, aby sa všetky oči upriamili iba na vás.

Nech je ako chce, najväčšia pozornosť počas svadobného dňa bude vždy zameraná hlavne na nevestu. Doprajte si preto šaty, po ktorých ste vždy túžila. Je iba na vás, či budú jednoduché alebo zložité, s obnaženými plecami alebo zahalenými, so závojom alebo bez.

Ako si vybrať svadobné šaty

Myslite na to, že svadobné šaty si oblečiete iba raz, a aj to len na pár hodín. Preto zvážte, či sa vám oplatí investovať financie do kúpy nových šiat alebo sa obrátite na požičovňu. Ak ste rozhodnutá obliecť si na svadbe úplne nové šaty, myslite na to, že samotná investícia sa bude pohybovať nad 200 eur.

Spravte si prieskum, či sa vám viac oplatí kúpiť šaty lacnejšie cez výhodné ponuky na internete (bez odskúšania) alebo naopak v kamennom obchode, kde budete môcť vyskúšať hneď niekoľko šiat, ale cena bude pravdepodobne vyššia. V prípade, že chcete šaty kúpiť cez internet, všímajte si ponuky, kde je možnosť vrátenia peňazí v prípade nespokojnosti.

Ak ste sa rozhodli pre druhú možnosť a svadobné šaty vám postačia požičané, spravte si prieskum, kde sa nachádza konkrétny svadobný salón, či ho nebudete mať ďaleko od domu (aby sa vám šaty nepokrčili alebo inak nepoškodili počas prenosu domov), a v neposlednom rade venujte pozornosť cene. Požičanie svadobných šiat sa väčšinou pohybuje v cenovom rozpätí od 300 do 500 eur.

Taktiež si môžete nechať poradiť od kamarátok, ktoré už majú svadobný obrad za sebou. Určite aj ony riešili túto dilemu a budú vám schopné poskytnúť cenné rady, nehovoriac o kontaktoch a adresách, ktoré svadobné salóny sa najviac oplatí navštíviť, kde mali dobrú skúsenosť, ktorým sa radšej vyhnúť a podobne.

Svadobné šaty na každý typ postavy

Určite aj vy máte svoju vlastnú predstavu dokonalej nevesty. Možno ste ju videli vo vašom obľúbenom filme, možno na obrázku v magazíne alebo niektorá z vašich kamarátok vás natoľko očarila, že ste sa rozhodli inšpirovať jej štýlom.

Voľte vhodné šaty, ktoré pristanú vášmu typu postavy. Ak ste drobnejšia, oblečte si dlhšie šaty, ktoré vám opticky predĺžia postavu. Ak ste naopak vyššej postavy, nebojte sa kratších šiat, majiteľky dlhých nôh ich tak môžu vystaviť na obdiv.

K štíhlemu pásu sa hodí opasok alebo stuha, čím zvýraznite svoj driek, no dbajte na to, aby bol tento doplnok vhodne zladený s celým svadobným vzhľadom. V prípade plnšej postavy voľte radšej splývajúce, voľnejšie šaty, ktoré vám pomôžu zakryť nedostatky a zvýrazniť prednosti.

Pre lepšiu predstavivosť môžete navštíviť rôzne virtuálne svadobné salóny, kde sú mnohé typy šiat vyfotografované zo všetkých uhlov, takže si budete môcť nielen zvážiť, ale rovno aj vybrať vyhovujúci typ šiat. Je však na vás, či uprednostníte internetové vyberanie alebo radšej osobný výber v svadobných salónoch.

Rôzne typy a štýly svadobných šiat

V dnešnej dobe už existuje množstvo rôznych štýlov svadieb. Môžete mať svadbu v štýle vintage, klasickú, výstrednú alebo „Do It Yourself“ svadbu. K množstvu svadieb patrí aj mnoho typov a druhov svadobných šiat. Je dôležité, aby ste svoje svadobné šaty zladili s „témou“ svadby. V prípade klasickej svadby voľte eleganciu, v prípade rockovej svadby voľte výstrednosť. Voľba je na vás.

Na obrad pri klasickej svadbe sa výborne hodia šaty korzetového typu s obnaženým dekoltom. Takéto šaty majú väčšinou bohato nariasenú spodnú časť. V prípade, že svoje plecia nechcete nechať obnažené, môžete si k šatám zadovážiť bolero, ktoré vás ochráni pred chladom a dodá šatám šmrnc.

Pre nevesty, ktoré túžia po extravagantnejších šatách, je dobrou voľbou strih šiat, kde vrch je úzky, dekolt odhalený (ale nemusí byť) a spodná časť šiat je doplnená o vlečku.

Napokon by som ešte rada zdôraznila svadbu, po akej túžia všetky romantičky. V takomto prípade nič nepokazíte tzv. princess štýlom – nech sa každá z vás môže na vlastnej svadbe cítiť ako princezná. Šaty doplňte bolerom so zdvihnutým golierom, ktorý vám dodá kráľovskú noblesu. Ak sa svadba koná za horúceho dňa a bolero neprichádza do úvahy, myslite na vhodné doplnky – „kráľovskou“ korunkou do vlasov alebo vhodnou kombináciou šperkov nič nepokazíte.

Ak patríte k originálnym osôbkam, ktoré plánujú svoju svadbu poňať odlišným štýlom a vyberiete si napríklad rockovú svadbu, svadbu v štýle hippies či „shabby chic“ svadbu, môžete si nechať poradiť v salóne, ale zároveň sa spoliehajte na vlastnú fantáziu a úsudok.

Preštudujte si tiež najnovšie trendy, ktoré platia v prípade takto ladených svadieb. Na rockovú svadbu si napríklad môžete zadovážiť extravagantné čierno - červené šaty a v štýle hippies prinavrátiť atmosféru detí kvetov v podobe dlhých, rozviatych a ozdobených šiat.

Ďalšie inšpirácie pre vaše svadobné šaty:


Reklama