Kategórie

Svadobné šaty

Svadobné šaty

Šaty, po ktorých túži každá žena (hoci nie každá je ochotná to priznať :) ). Šaty, ktoré oblečiete iba jedenkrát v živote, no spomínať na ne budete navždy. Šaty, ktoré z vás spravia stredobod pozornosti, hoci sa v nich iba párkrát prejdete po kostole, či vyzdobenej sále. Šaty neopakovateľné, dych berúce a jedinečné ako vy sama – vaše svadobné šaty.
Rovnako ako v slávnej piesni Mariky Gombitovej „Šaty“ aj vo vašom prípade by ste si mali zaobstarať také, ktoré hosťom spôsobia „aspoň trocha vzruchu“. Tým chcem povedať, že práve vo váš veľký deň si môžete dovoliť, aby sa všetky oči upriamili iba na vás.

Nech je ako chce, najväčšia pozornosť bude vždy upriamovaná hlavne na nevestu. Doprajte si šaty, po ktorých ste vždy túžila. Je iba na vás, či budú jednoduché alebo zložité, s obnaženými plecami alebo zahalenými, so závojom alebo bez.

Ako si vybrať svadobné šaty

Myslite na to, že svadobné šaty oblečiete iba raz a aj to len na pár hodín. Preto zvážte, či sa vám oplatí investovať financie do kúpy nových šiat alebo sa obrátite na požičovňu. Ak ste rozhodnutá obliecť si na svadbe úplne nové šaty, myslite na to, že samotná investícia sa nebude pohybovať pod 200 Eur. Spravte si prieskum, či sa vám viac oplatí kúpiť šaty lacnejšie cez výhodné ponuky na internete (bez odskúšania) alebo naopak v kamennom obchode, kde budete môcť vyskúšať hneď niekoľko šiat, ale cena bude pravdepodobne vyššia. V prípade, že chcete šaty kúpiť cez internet, všímajte si ponuky, kde je možnosť v prípade nespokojnosti vrátenia peňazí.

Ak ste sa rozhodli pre druhú možnosť a svadobné šaty vám postačia požičané, spravte si prieskum, kde sa nachádza konkrétny svadobný salón, či ho nebudete mať ďaleko od domu (aby sa vám šaty nepokrčili alebo inak nepoškodili počas prenosu domov) a v neposlednom rade venujte pozornosť cene. Požičovne svadobných šiat sa väčšinou pohybujú v cenovom rozpätí od 200 do 300 Eur.

Taktiež si môžete nechať poradiť od kamarátok, ktoré už majú svadobný obrad za sebou, určite aj ony riešili túto dilemu a budú vám schopné poskytnúť cenné rady, nehovoriac o kontaktoch a adresách, ktoré svadobné salóny sa najviac oplatí navštíviť, kde mali dobrú skúsenosť, ktorým sa radšej vyhnúť a pod.

Svadobné šaty na každý typ postavy

Určite aj vy máte vlastnú predstavu dokonalej nevesty. Možno ste ju videli vo vašom obľúbenom filme, možno na obrázku v magazíne alebo niektorá z vašich kamarátok vás natoľko očarila, že ste sa rozhodli inšpirovať jej štýlom.

Voľte vhodné šaty, ktoré pristanú vášmu typu postavy. Ak ste drobnejšia, oblečte si dlhšie šaty, ktoré vám opticky predĺžia postavu. Ak ste naopak vyššej postavy, nebojte sa kratších šiat, majiteľky dlhých nôh ich tak môžu vystaviť na obdiv. K štíhleho pásu sa hodí opasok alebo stuha, zvýraznite svoj driek, no dbajte na to, aby bol tento doplnok vhodne zladený s celým svadobným vzhľadom. V prípade plnšej postavy radšej voľte splývajúce, voľnejšie šaty, pomôžu vám zakryť nedostatky a zvýrazniť prednosti.

Pre lepšiu predstavivosť môžete navštíviť rôzne virtuálne svadobné salóny, kde sú mnohé typy šiat vyfotografované zo všetkých uhlov, takže si budete môcť nielen zvážiť, ale rovno aj vybrať vyhovujúci typ šiat.
V tomto prípade sa znova odvolám na poznámku vyššie uvedenú – je na vás, či uprednostníte internetové vyberanie alebo radšej osobne v svadobných salónoch.

Rôzne typy svadobných šiat

V dnešnej dobe už existuje množstvo druhov svadieb. Môžete mať svadbu v štýle vintage, klasickú, výstrednú alebo „Do It Yourself“ svadbu. K množstvu svadieb patrí aj mnoho typov a druhov svadobných šiat. Je dôležité, aby ste zladili svoje šaty s „témou“ svadby – v prípade klasickej svadby voľte eleganciu, v prípade napr. rockovej svadby voľte výstrednosť. Voľba je na vás.
Ak by sme v tomto článku mali zhrnúť len zopár druhov svadby, tak vezmime si napríklad klasickú svadbu.

Na obrad tohto typu sa výborne hodia šaty korzetového typu s obnaženým dekoltom. Takéto šaty majú väčšinou bohato nariasenú spodnú časť. V prípade, že svoje plecia nechcete nechať obnažené, môžete si k šatám zadovážiť bolero, ktoré vás ochráni pred chladom a dodá šatám šmrnc.

Pre nevesty, ktoré túžia po extravagantnejších šatách, je dobrou voľbou strih šiat, kde vrch je úzky, dekolt odhalený (ale nemusí byť) a spodná časť šiat je doplnená o vlečku.
Napokon by som ešte rada zdôraznila svadbu po akej túžia všetky romantičky. V takomto prípade nič nepokazíte tzv. princess štýlom – nech sa každá z vás môže na vlastnej svadbe cítiť ako princezná. Šaty doplňte bolerom so zdvihnutým golierom, ktorý vám dodá kráľovskú noblesu.

Ak sa svadba koná za horúceho dňa a bolero neprichádza do úvahy, myslite na vhodné doplnky – „kráľovskou“ korunkou do vlasov alebo vhodnou kombináciou šperkov nič nepokazíte.
Ak patríte ku originálnym osôbkam, ktoré plánujú svoju svadbu poňať odlišným štýlom – rocková svadba, svadba v štýle hippies, „shabby chic“ svadba, môžete si nechať poradiť, ale zároveň sa spoliehajte na vlastnú fantáziu a úsudok. Preštudujte si najnovšie trendy, ktoré platia v prípade takto ladených svadieb, na rockovú svadbu si napríklad môžete zadovážiť extravagantné čierno - červené šaty a v štýle hippies prinavrátiť atmosféru detí kvetov v podobe po zem dlhých prezdobených šiat.