Kategórie

Najobľúbenejšie svadobné štýly alebo svadba 10x inak!

Svadba je udalosť, ktorá sa koná len jeden krát za život. V niektorých prípadoch sa vyskytne síce aj 2- 3 krát, ale zostaňme radšej pri tej romantickej myšlienke, že ide len o jednorazovú záležitosť. :) Pre budúce nevesty znamená ich svadba niečo výnimočné, niečo, kde môžu premeniť svoje dávne sny na skutočnosť. Veď priznajme si, ktorá z nás pomyslela na svoje veľký „deň D“ po prvý raz až vtedy, keď to bolo naozaj aktuálne? ;)

V minulosti boli svadby veľmi jednotvárne. Dodržiavali sa tradície a zvyky, a preto priebeh svadobného dňa bol takmer vždy rovnaký. V súčasnosti je to už inak a každá jedna svadba je špecifická. V dnešných časoch existuje dokonca niekoľko desiatok rôznych štýlov, ktorými sa môžu nevesty inšpirovať pri príprave svadby.

Predstavujeme vám 10 najobľúbenejších svadobných štýlov - od vintage až po klasiku..

1. Svadba v štýle vintage a shabby chic

Vintage svadba patrí medzi najobľúbenejšie z pomedzi súčasných trendov. Srdcia neviest si tento štýl získal vďaka svojej jemnosti vyjadrenej prostredníctvom ošúchaných retro doplnkov, vtáčích klietok, starých kufrov, fotiek a najmä kvetinovej výzdoby, v ktorej dominujú pivonky a ruže. Šaty nevesty majú nádych minulého storočia a dôležitým prvkom je čipka. Okrem bielej farby môžu byť šaty tiež pastelovej bledoružovej, púdrovej alebo béžovej farby. Ženích môže mať na sebe vestu a na hlave baretku. V podobnom duchu sa nesie aj štýl shabby chic.

2. Retro svadba

Inšpiruje sa módou začínajúcou od 50-tych rokov minulého storočia. Ak si vyberiete napríklad roky 70-te, jemnosť nahradia výrazné farby, čipku bodky a šaty nevesty budú dlhé maximálne po členky. Nevesta na retro svadbe vyniká výrazným účesom doplneným sieťkou alebo čelenkou.

3. Svadba vo vidieckom štýle / Prírodná svadba

Vidiecky štýl sa momentálne v našich končinách taktiež teší veľkej obľube. Pri svadbách s touto tematikou sa využívajú materiály ako je drevo, slama, sušené lúčne kvety a ovocie. V mnohých prípadoch sa tento druh svadby koná v malebnom prostredí viníc, na vidieckom dvore alebo v stodole.

Rovnaký princíp má aj natural svadba – prírodná svadba, ktorá využíva na dekoráciu takmer striktne dary prírody. Vhodné miesto pre obrad a hostinu by mohla byť aj lúka za vašou dedinou, kde si rovno môžete natrhať kvety pre váš venček do vlasov. Tento typ svadby sa môže orientovať podľa ročného obdobia, počas ktorého sa slávnosť koná a podľa toho sa prispôsobí aj celý koncept svadby - kvety, šaty nevesty, miesto konania a podobne.

4. Záhradná svadba

Romantická svadba v záhrade alebo v zakvitnutom čerešňovom sade má svoje výhody aj nevýhody. Jedna z výhod je rozprávkovo krásne prostredie, v ktorom sa bude svadba odohrávať. Biele veľké stany, na stromoch rozvešané lampióny a vôňa kvetov určite dodajú šmrnc každej svadbe. Nevýhoda je pravdepodobne každému jasná. Čo ak bude pršať?

5. Svadba na pláži

Pod holým nebom sa odohráva aj plážová svadba. Počas obradu sa svadobní hostia (ak nejakí budú) môžu kochať výhľadom na more. V ideálnom prípade sú novomanželia bosí, nevesta má na sebe jednoduché biele šaty a vo vlasoch jej ševelí prímorský vetrík. Na snehobielom piesku môžu byť porozhadzované lupene kvetov a pozapichované horiace fakle.

6. DIY svadba

Na DIY svadbu (do it yourself) si nevesty všetko chystajú samé. Netýka sa to len svadobnej dekorácie, ale častokrát aj svadobných maškŕt. Sála býva vyzdobená dekoráciami, ktoré nevesta ručne vytvára už dlhý čas pred svadbou - krepové pom-pomy, servítkové krabičky, papierové rekvizity do fotokútika, látkové kytičky, svadobné menu, kartičky na svadobných stoloch a na stoloch so sladkosťami či limonádami. Budúca nevesta sa na príprave poriadne namaká, ale výsledok zvyčajne stojí za to a finálny pocit je na nezaplatenie.

7. Svadba v štýle glamour

Svadby v tomto štýle sú honosné, trblietavé, kamienkové, ale hlavne na úrovni. Týmto kritériám sa prispôsobujú aj farby, ktoré vyjadrujú luxus - zlatá, bordová, fialová. Šaty nevesty sú zvyčajne okázalé, môžu byť zdobené pierkami, perličkami alebo extravagantným doplnkom. Netreba zabudnúť ani na luxusné auto, ktoré budúcich manželov dovezie na obrad.

8. Tradičná alebo folklórna svadba

V duchu slovenských tradícii sa v poslednom období rozmohli tradičné svadby. Nevesta a ženích sú oblečení v krojoch, a hlavným pilierom svadobného dňa je dodržanie zvyklostí našich predkov. Svadobná výzdoba je v tomto prípade často výsledkom šikovnosti mladej nevesty.

9. Klasická svadba

Nesmieme zabúdať ani na klasickú svadbu, ktorá môže popri tých ostatných tematických svadbách pôsobiť zdanlivo fádne. Niekedy však jednoduchosť a decentnosť je to jediné, čo k láske treba, aby bola spečatená. Pred desiatimi rokmi bola drvivá väčšina svadieb organizovaná v tomto klasickom štýle a napriek tomu mali svadby svoju jedinečnú atmosféru.

10. Alternatívna svadba

Kto si nevie vybrať zo spomenutých štýlov, môže svoj svadobný obrad a hostinu spraviť úplne odlišnú a zorganizovať si alternatívnu svadbu. Pod týmto pojmom chápeme svadby, ktoré nie sú bežné, ako napríklad svadba pod vodou, na štítoch hôr, v lietadle a v iných zaujímavých prevedeniach.

Všetky svadby však majú jeden spoločný atribút – romantiku. V jednom štýle vyniká viac, v inom menej, ale je prítomná u všetkých. Veď predsa láska a romantika (aj keď v rôznych podobách) idú vždy ruka v ruke.

Stačí si len vybrať

Internet je zdrojom nekonečného množstva inšpirácii. Nájdete na ňom návody, fotografie, články a tipy pre jednotlivé svadobné štýly. Stačí si len vybrať to, čo je vášmu srdcu najbližšie. Alebo zabudnite na návody a osvedčené tipy a vytvorte si svoj vlastný štýl. Raz sa možno stane celosvetovou inšpiráciou pre budúce nevesty. :)


Autor článku: Miroslava Píšová / Fotografie: isifa / Shutterstock

Reklama