Kategórie

Klasická svadba

Žijeme v 21. storočí. Technológie sa vyvíjajú stále rýchlejšie, autá sú čoraz inteligentnejšie, počítače reagujú na náš hlas... Skrátka, pokrok ide dopredu míľovými krokmi. Nielen vo vynálezoch, ale aj v zmýšľaní. Výnimkou nie je ani spôsob vstupu do zväzku manželského. Áno, hovorím o svadobnom obrade, v súčasnosti sa môžete stretnúť s veľkým množstvom rozličných druhov svadieb – od retro, cez tzv. shabby chic až po gothic rock svadbu. Tento článok je však venovaný tým, ktorí si svoje „áno“ plánujú povedať v čierno – bielej kombinácií (nevesta v bielych šatách, ženích v čiernom obleku), za prítomnosti rodiny a priateľov a to v kostole, altánku, či na matrike. Skrátka, ich voľbou je klasická svadba. Čítajte ďalej a dozviete sa, ako sa aj z vašej klasickej svadby môže stať nezabudnuteľný zážitok.

Čo je klasická svadba?

Ak sa snúbenci rozhodnú pre „klasickú“ svadbu, vo väčšine prípadov tým myslia zaužívanú štruktúru – vybrané miesto pre svadobný obrad (samozrejme záleží od vierovyznania snúbencov, prípadne od vzájomnej dohody. Keďže sa orientujeme na Slovensko, s najväčšou pravdepodobnosťou bude miestom obradu kostol, nasledujúce riadky tohto článku sa však dajú aplikovať aj na matričný úrad), samotný svadobný obrad a jeho priebeh a napokon svadobná hostina (príhovor otca nevesty, rituálne rozbíjanie porcelánu, čepčenie...). Nevesty, ktoré sa rozhodnú mať svadbu v klasickom štýle, by mali venovať pozornosť nasledovným bodom:

Na klasickej svadbe by nemala chýbať výzdoba

Medzi najobľúbenejšie „vychytávky“, ktoré prináša klasická svadba, patrí kvetinková výzdoba. Uprednostnite umelé kvety pred živými, vydržia dlhšie a ich upratovanie nezaberie veľa času. Ak ste sa rozhodli pre svadbu v kostole, kvetmi môžete vyzdobiť nielen kostolné lavice, ale aj oltár a stoličky, na ktorých budete so ženíchom počas svadobného obradu sedieť. Na spomenutých stoličkách sa môže pekne vynímať aj štóla, prípadne iná saténová látka, omotaná okolo operadiel. Medzi najobľúbenejšie farby klasickej svadobnej výzdoby patrí biela, svetlá ružová, fialová, zlatá a / alebo strieborná. Samozrejme, výber je na vás. Ak ste milovníčkou detailov, zlaďte ozdobné kvety so svojou manikúrou alebo si zaobstarajte ozdobu do vlasov rovnakej farby. Všímavým hosťom tieto milé drobnosti určite neuniknú.

Rovnakú pozornosť venujte aj výzdobe svadobného stola a/ alebo všetkých stolov v miestnosti, kde budú sedieť a hodovať pozvaní hostia. Na viacerých svadbách som si všimla, že snúbenci venovali zvýšenú pozornosť menovkám, na ktorých je označené meno hosťa. Vo väčšine prípadov tieto menovky ladili so svadobnou výzdobou. Ak bola napríklad výzdoba zlato – biela, nielen svadobné oznámenia, ale aj spomenuté menovky boli ladené v tejto kombinácií; na bielom podklade boli písmená zlatej farby alebo naopak. Kytička na každom stole (ak budete mať stoly pospájané do tvaru L alebo U, rozmiestnite kytice vo vzdialenosti cca jeden a pol metra od seba), dotvorí slávnostnú atmosféru, aj v tomto prípade môžete dodržať farebný kánon.

Aké si vybrať svadobné šaty na klasickú svadbu?

Svadobné šaty sú najdôležitejším prvkom svadby. Každý jeden hosť bude zvedavý hlavne na nevestu a hovoriť sa bude jedine o neveste a jej výzore počas svadobného dňa. Aj v tomto prípade platí, že v prvom rade si oblečte šaty, ktoré sú podľa vášho názoru najkrajšie, po ktorých ste dlho túžili a ktoré spravia vašu svadbu nezabudnuteľnou. Medzi overené „klasiky“ samozrejme patrí biela farba šiat a závoj (opakujem, výber je na vás). Klasická svadba sa väčšinou vyznačuje šatami s dlhšou spodnou časťou, ktorá zvykne siahať až po zem, rovnako tak aj závoj, ak sa teda nevesta pre závoj rozhodne.

Šaty si môžete vybrať korzetové alebo priliehavé, v tomto prípade je však dobré vedieť odhadnúť svoju postavu. Korzet môže zakryť niektoré nedostatky a zvýrazniť to, čo je na vašej postave krásne a naopak priliehavé šaty môžu dokonale zvýrazniť vaše krivky. Veľmi elegantnou voľbou je ponechať dekolt odhalený a v prípade chladnejšieho počasia plecia zahaliť do jemnej štóly.

Vlasy si nevesty väčšinou nechávajú vyčesať dohora v elegantnom drdole ozdobenom kvetmi (nezabúdajte, že by mali ladiť s celkovou výzdobou, ktorú sme spomenuli vyššie). Ak sa rozhodnete nechať si vlasy voľne rozpustené, neznamená to, že sa s nimi nemôžete „pohrať“. Doprajte si romantické vlnky, ak ste nositeľkou jemných rovných vlasov a zasa naopak – v prípade, že v deň svojej svadby zatúžite po krásnych vyžehlených vlasoch, hoci inokedy sa pýšite kučerami, práve váš svadobný deň je skvelou príležitosťou na zmenu

A napokon – niečo staré, niečo nové, niečo požičané, niečo modré?

Na záver spomínam túto milú tradíciu, ktorá je obľúbená hlavne na amerických svadbách, no pomaly ale isto sa stáva svadobnou súčasťou už v našich končinách a klasická svadba by sa bez nej určite nemala zaobísť. Ak ju chcete správne dodržať, mali by ste mať na sebe v svadobný deň „niečo staré“. Tým môže byť napríklad diadém alebo náušnice, ktoré mala na svojej svadbe vaša babička. „Niečo nové“ – môžete využiť bižutériu, napríklad krásny nový perlový náhrdelník alebo štóla, ktorú si môžete prehodiť cez plecia v prípade chladnejšieho počasia, ako som už uviedla vyššie. Nezabudnite na „niečo požičané“. Neváhajte osloviť svoje kamarátky, nech vám dočasne venujú niečo, čo im je drahé a o čom sú presvedčené, že sa na vašu svadbu dokonale hodí. Reč je o drobnostiach – náhrdelník, náušnice alebo ozdoba do vlasov. A napokon „niečo modré“. V tomto prípade sa znova fantázií medze nekladú – pokúste sa „niečo modré“ vhodne skombinovať s ostatnými doplnkami vo vašej svadobnej výbave. Bohato postačí ak pôjde o niečo drobné a nenápadné, napríklad sponku do vlasov.

Reklama