Handmade skladanie servítok 4-krát inak

  • 25. aug 2017
  • Silvia Blahovcová

Výzdoba svadobného stola pozostáva z mnohých častí, komponentov, či ozdôb. Základom stolovania je však servis a s ním ruka v ruke kráča aj využívanie servítok.

Výber materiálov, farieb, zloženia a množstva závisí od vášho vkusu a ladenia výzdoby. Čo ak by servítky tvorili jej súčasť a dopĺňali výzdobu stolov špeciálnym skladaním? Možností je predsa mnoho a poskladať servítku dokáže naozaj každý. Táto drobnosť však vašu výzdobu môže dotiahnuť do absolútnej dokonalosti. Dnes si spoločne ukážeme ako na to a prejdeme si 4 rozličné postupy skladania servítok rôznej náročnosti na výrobu.

Vodná ľalia

Medzi veľmi obľúbené a časovo nie príliš náročné skladanie servítok patrí vodná ľalia. Je možné ju pekne farebne kombinovať a položiť pod ňu ďalšiu servítku v zelenej farbe, ktorá doplní listy kvetiny. Budeme teda potrebovať servítku štvorcového tvaru a prípadne ďalšiu na už spomínané doplnenie lístkov. Samozrejme, do takto poskladaných servítok môžeme následne vložiť rôzne typy menoviek a využiť tak tento prvok aj na ďalšie dekorovanie.

Servítku si roztvoríme a rohy začneme zahýbať smerom do stredu. Každú hranu niekoľkokrát pevne prejdeme, aby sme sa uistili, že skladanie drží svoj tvar. Tento postup na prednej strane zopakujeme 3x, teda všetky rohy trikrát ohýbame vždy do stredu. Ohýbanie poistíme pevným prejdením prstov, resp. vrchnou stranou nechta po novovzniknutých hranách.

Následne servítku pretočíme na opačnú stranu a hrany opätovne zahneme dovnútra. Rovnako ako pri predchádzajúcich skladaniach, upevníme hrany silným pritlačením.

Nastal čas na vytváranie lístkov vodnej ľalie. Jednotlivé rohy servítky v uložení z posledného skladania začneme zospodu vyhŕňať dohora tak, aby stred zostal na svojom mieste. Vytvoríme tak kalíšok, v ktorého strede bude stáť malý lístok. Takto ohneme všetky štyri rohy servítky.

Následne začneme vyhŕňať ďalšiu vrstvu lístkov. Ide o kúsky zahnutej servítky nachádzajúce sa vzadu medzi už vytvorenými lístkami kvetu.

Po vyhnutí všetkých štyroch lístkov druhej vrstvy nás čaká posledná, nachádzajúca sa pod prvými kalíškami, ktoré sme vytvorili.

Takto vytvorenú kvetinu môžeme následne dotvoriť podľa vlastnej fantázie. Buď ju necháme samostatne stáť, vložíme ju na pripravené taniere, pridáme do nej menovku alebo ju podložíme ďalšou servítkou, ktorá doplní už spomínané listy rastliny.

Obal na príbor

Okrem tanierov býva na svadobnom stole pripravený príbor. Ak chcete jeho uloženie trošku ozvláštniť a doplniť ním dekoráciu stola, prinášame vám efektné a jednoduché skladanie servítok, ktoré vám k tomu napomôže.

Budete k tomu potrebovať servítky štvorcových tvarov. Veľmi efektné je použitie servítky, ktorá má z každej strany inú farbu, ale elegancii neuberie ani jednofarebné prevedenie. Servítku si rozprestrieme, v našom prípade dohora bielou časťou a následne ju prehneme na polovicu z boku na bok.

Takto pripravenú servítku si opätovne prehneme, tentokrát smerom zospodu dohora.

Následne začneme zo skladaním servítky do požadovaného tvaru. Horný pravý roh prehneme po dolný ľavý a zafixujeme niekoľkými ťahmi po hrane.

Druhým krokom je zahnutie ďalšej vrstvy servítky tiež z pravého horného rohu smerom do ľavého dolného, ale v tomto prípade však hranu urobíme o centimeter, centimeter a pol skôr ako v predchádzajúcom prípade a novú vrstvu zasunieme pod predošlú. Rovnako zahneme servítku aj po tretí raz, opäť s posunom o jeden, prípadne jeden a pol centimetra.

Takto poskladanú servítku pretočíme na opačnú stranu a jej ľavú stranu prehneme dozadu približne v štyroch centimetroch. Hrany opäť zafixujeme niekoľkými prejdeniami po hrane.

Rovnako prehneme aj ľavú stranu servítky, pričom táto strana musí prekryť už prehnutú pravú stranu. Opakovane zafixujeme a pretočíme naspať.

Vzniklo nám efektné vrecko na príbor, ktoré naplníme a naaranžujeme na stôl ľubovoľne.

Stojatá servítka vhodná na naplnenie kvetmi či ozdobu pohára

Medzi ďalšie obľúbené a efektné skladania servítok patria stojaté servítky pripomínajúce nádoby. Ide o jednoduchšie skladanie servítok, ktoré môžete využiť na doplnenie výzdoby stola.

Do takto poskladaných obrúskov môžete naaranžovať napríklad živé či papierové kvety alebo do nich vložiť prípitok. Na ich poskladanie budete opäť potrebovať servítku štvorcového tvaru. Obrúsok si otvoríme farebnou časťou dohora a následne preložíme do kríža na polovicu.

Takto pripravenú servítku preložíme smerom dohora v polovici veľkosti vzniknutého trojuholníka.

Servítku si otočíme dolu hlavou a zahneme jej rohy tak, aby prekrývali vzniknutý trojuholník a skrátili mu aj jeho vrchnú časť.

Postup opakujeme aj do opačnej strany a zostávajúci roh zahneme dovnútra na opačnej strane.

Takto poskladaný obrúsok následne postavíme a urobíme v ňom guľatý otvor. Postavenú špičku servítky môžeme nechať stáť alebo ju ešte môžeme navyše prehnúť do vonkajšej strany, čím získame valčekovitý tvar. My sme sa rozhodli pre stojatú špičku.

Do takto poskladanej servítky sme naaranžovali pohár určený na prípitok. Ako dodekorujete vzniknutú servítku vy, je už len a len na vašej fantázii.

Pánsky motýlik alebo skladanie pre menej zručné nevesty

V prípade, že chcete niečo na svadbu vyrobiť tak či tak, no vaše schopnosti vám to úplne nedovoľujú, je tu možnosť vytvorenia úplne jednoduchého skladania servítok. Na internete sa to tutoriálmi iba hemží. Stačí zadať správne heslo a určite nájdete pre vás to pravé.

My sme sa v tomto prípade rozhodli pre skladanie servítky na spôsob pánskeho motýlika. Budeme potrebovať servítku štvorcového tvaru, ktorú si po otvorení prehneme po výške na polovicu a zase na polovicu. Vznikne nám tak obdĺžnik.

Pridáme ďalšiu servítku štvorcového tvaru, ktorá môže byť menších rozmerov a inej farby. Tú si po roztvorení zahneme po dĺžke trikrát, kým nedosiahneme tvar užšieho pásika. Všetky záhyby je nutné dobre zafixovať prejdením po novozniknutej hrane.

Boky prvej servítky prehneme smerom do stredu tak, aby sa jednotlivé strany prekrývali.

Doprostred vložíme druhú servítku a previažeme ju tak, aby nám vznikol tvar pánskeho motýlika.

Po otočení servítky na opačnú stranu je nutné jej tvar ešte doladiť a jednotlivé časti nariasiť a vyrovnať.

Po dokončení skladania je možné motýlik ďalej dekorovať. My sme sa rozhodli uložiť ho na ďalšiu servítku.


Komentáre

    Pridaj príspevok

    Najčítanejšie články
    Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
    Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
    Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
    Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
    18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
    18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
    13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
    13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
    60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
    60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
    Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
    Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe