Svadba v júni 2007. Pridajte sa

Zobraz úvodný príspevok
Vitam vsetky junove mladomanzelky z juna 2007, nech nam aj dalej pise tak ako v starej teme :-D
Odpovedať
Profilova fotka
ahojte babuľky, neviete mi poradiť, keď je žena na úrade práce a pol roka poberá podporu, potom ide hneď na materskú, z čoho jej vypočítavajú materskú? Berú do úvahy príjem z predošlého roka alebo nejako ovplyvní to, že bola na úrade práce pred tým?
Odpovedať
monci: tak v tomto ti neporadim .... skus si zavolat na socialku a tam ti povedia ;-)
Odpovedať
do materskej sa berie poslednych 270 dni platenia socialneho poistenia, pokial viem tak pocas podpory je to na tebe ci si platis alebo nie, a pokial to nemas zaplatene tak sa ti krati o ten cas aspon co ja viem, papa krasky :-)
Odpovedať
Caute kocky, tak sa hlasim aj ja po dlhej dobe :-) moc sem nechodim, bud som na maily, alebo facebook-u s niektorymi kockami tam klebetime 8-) Gratulujem vsetkym koculkam...k 1 rociku, k domceku, k tehulkovaniu a jahodke k novemu prirastku ;-) som sa potesila novym spravickam... Ja sa mam po starom :-) t.z. dobre...s manzelikom si nazivame uz 2 roky v Holandsku, strasne to leti, a este rok a prideme domov na SK uz sa tesime aj na toto obdobie :-) ked budeme s rodinkou a kamaratmi...dufam ze sa potom stretneme konecne spolu... Pocasie tu mame pekne slnecne...tak 18-22 stupnov ;-) Drzte sa, myslim na Vas a zase niekedy tu ;-) papa a pekny dnik
Odpovedať
Profilova fotka
Moncus: Výška materského Výška materského je 55 % denného vymeriavacieho základualebo pravdepodobného denného vymeriavacieho základu. Denný vymeriavací základ je podiel súčtu vymeriavacích základov, z ktorých poistenec zaplatil poistné na nemocenské poistenie v rozhodujúcom období a počtu dní rozhodujúceho obdobia. Vymeriavacím základom je vlastne hrubý príjem. Pravdepodobný denný vymeriavací základ zamestnanca a povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby je jedna tridsatina vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky. Pravdepodobný denný vymeriavací základ dobrovoľne nemocensky poistenej osoby je jedna tridsatina minimálnej mzdy zamestnancov v pracovnom pomere odmeňovaných mesačnou mzdou, ktorá platí ku dňu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky. Pravdepodobný denný vymeriavací základ sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta nahor. Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom vznikol nárok na materské. Toto však platí, len ak nemocenské poistenie trvalo celý predchádzajúci kalendárny rok alebo ak nemocenské poistenie vzniklo v kalendárnom roku, predchádzajúcemu roku, v ktorom vznikol nárok na materské. Praktická rada: Pre výpočet výšky materskej je potrebné spočítať vymeriavacie základy, z ktorých sa platilo nemocenské poistenie za predchádzajúci kalendárny rok a výsledok sa vydelí počtom dní predchádzajúceho kalendárneho roka, po odpočítaní dní, počas ktorých sa nemocenké poistenie neplatilo, napr. PN alebo pracovné voľno bez náhrady mzdy. Takto sa vypočíta denný vymeriavací základ a výška materskej je potom na každý deň materskej 55 % z tejto sumy. Pre účely materskej však zároveň platia aj obmedzenia týkajúce sa maxima a minima vymeriavacieho základu. Minimum sa odvíja od výšky minimálnej mzdy, maximálny vymeriavací základ je v období od 1. januára do 30. júna kalendárneho roka 1, 5-násobok jednej dvanástiny všeobecného vymeriavacieho základu, ktorý platil v kalendárnom roku, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, v ktorom sa platí poistné na nemocenské poistenie, v období od 1. júla do 31. decembra kalendárneho roka 1, 5-násobok jednej dvanástiny všeobecného vymeriavacieho základu, ktorý platil v kalendárnom roku, ktorý predchádza kalendárnemu roku, v ktorom sa platí poistné na nemocenské poistenie. http://www.portal.gov.sk/Portal/sk/De...
Odpovedať
Profilova fotka
Ahojte, ďakujem Vám za info, hlavne Silvinke, za obsirne info :-) Toto všetko mi je jasné, teóriu ovládam, zákon som čítala, dokonca som včera celý deň študovala na nete všetky dostupné info, skôr by som potrebovala radu z praxe. Nejako sme to ešte včera s Lenkou dali do kopy a usúdili sme, že radšej sa zubami nechtami držať zamestnania a neísť na úrad práce, lebo potom budú materskú buď krátiť alebo ju nedajú vôbec, závisí, ako dlho na úrade práce ste evidované. Takže výhodnejšie je ostať v zamestnaní a radšej ísť na PN-ku :-| Inak pre tie, ktoré sa ešte len chystáte na materskú som zistila jednu užitočnú radu ako dosiahnuť čo najvyššiu materskú. Sú to overené informácie známeho odborníka p. Mihála. Podrobnejšie info na: http://www.porada.sk/t31331-materske-... na konci článku je vždy odkaz na ďalšiu časť, má to niekoľko pokračovaní a zaujímavá je aj diskusia pod tým ;-)
Odpovedať
Profilova fotka
caute babule, neviete mi povedat, ak mam nastupit na matersku 29. 4. a svokra s manzelom mi hovorili, aby som si dokoncila mesiac a isla na matersku az 1.5. Takze by som o dva dni robila dlhsie. Mozem to tak urobit, nebude sa mi potom kratit materska alebo co?
Odpovedať
Profilova fotka
Adi ja myslím, že to závisí, ako ti doktor vypíše dátum na žiadosti o materské, skús sa s ním dohodnúť, či by to mohol posunúť. Inak neviem, čo sa stane, ak budeš robiť, hoci ti už bude bežať materská.
Odpovedať
Profilova fotka
adi s doktormi sa da dohodnut...staci ze ti napisu predpokladany datum porodu neskor...
Odpovedať
Profilova fotka
caute kocky. moni - ak by si zostala na urade prace. tak si treba dobrovolne platit aspon nemocenske poistenie, lebo z toho sa ti vypocitava vyska materskej. aj mamickam, ktore su na rodicovskej dovolenke a chceli by dalsie dieta, tak nech si asi rok predtym zacnu platit nemocenske poistenie, ako dobrovolne poistena osoba. lebo inak by nemali narok na materske. fialka - fotky su krasne.
Odpovedať
Profilova fotka
Sloni, ako dobrovoľný platiteľ si ale musíš platiť poistné najmenej 270 dní (cca 9 mesiacov) pred nástupom na materskú, až potom máš nárok na materské. A to človek, ktorý chce otehotnieť ešte tento rok v žiadnom prípade nestíha :-|
Odpovedať
Profilova fotka
Caute babule, tak mne sa to v robote uz krati. Mam nastupit na matersku 29. 4. Firmu idu rusit, tak som zvedava co bude. Totiz nemame ziadnu pracu, ani peniaze (ževraj) na odstupne a mozno ani na dalsiu vyplatu. Vedenie sa vzdalo svojich funkcii a caka sa kym sa najde likvidator. Vyjadrili sa, že vypovede nam nedaju a kto ma inu robotu moze odist. Takze to vyzera ze budem aj bez odstupneho aj bez roboty.
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
Inak neviem ci som sa vas to uz nepytala, ale chodili ste niekto na predporodny kurz? Dr. Hrabcak mi dal cislo na jeho zenu, ze ona robi take kurzy tiez. Ja rozmyslam ze tam pojdem, ale len na tie prednasky, nie cvicenie.
Odpovedať
Profilova fotka
Este ma napadlo, detskeho doktora treba vybrat este pred porodom, alebo az potom?
Odpovedať
Profilova fotka
Adi nerobiš náhodou v našej firme? :-D :-x Veľmi podobnú situáciu máme :-S Ale ty máš aspoň tú výhodu, že už nastupuješ na materskú, ja neviem, čo urobím, keď príde na lámanie chleba :-| Čítala som, že detského doktora treba vybrať ešte pred pôrodom a dohodnúť sa s ním, lebo vraj potom z pôrodnice posielajú výsledky priamo jemu. Ja som už rozmýšľala, že určite budem chcieť ísť na predpôrodný kurz a keď sa bude dať, tak aj nejaké cvičenie ;-)
Odpovedať
adi: detskeho lekara musis mat vybrateho ked pojdes do porodnice, bo ho tam nahlasujes a jemu potom posielaju papiere zo screeningovych vysetreni, co budu robit malemu .... takze musis vybrat uz predtym ... inak babenky, neviete, kolko cca musite dostavat plat aby vam vysla najvyssia materska???? ja dumam, ze by som dala vypoved v praci a by ma manzel zamestnal aby mi vysla potom najvyssia materska davka ... teda tak s manzelom premyslame ... bo do BA sa isto uz vracat nebudem ... a chodit na tyzdnovky a nechavat tu ich oboch, to v ziadnom pripade nechcem ....
Odpovedať
Profilova fotka
adi - detskeho lekara musis mat vybrateho uz pred porodom. niekedy zvyknu pisat v nemocnici uz na neho kontakt. skrz vysledky. a navyse do 24 hod. po prepusteni z nemocnice sa jej musis ozvat a odniest jej papier - prepustaciu spravu z nemocnice. a neviem si predstavit, ako by si to vybavovala s malym, ked sa vratis z nemocky. fialka - mozno ti bude vediet poradit babulina. lebo tusim jej kratili dokonca matersku. tak sa spytaj jej.
Odpovedať
Profilova fotka
fialllka to myslíš na materskú pri druhom bábätku? Na najvyššiu materskú by hrubá mzda mala byť toľko, čo je maximálny vymeriavací základ na platenie nemocenského poistenia. Teraz je to 1003,09 eur, od júla sa bude zvyšovať.
Odpovedať
Profilova fotka
babule, prosim vas, mam zmätok v tom, co treba vybavit pred porodom. Tak uz viem ze lekara, viem ze od gynekologa dostanem papier o materskej, a ze to mam dat v praci. Ale potom musim volat do socialnej poistovne, alebo to uz vsetko vybavi zamestnavatel? a co sa tyka druheho piliera, to treba az po materskej nahlasovat, alebo teraz? nasla som co treba vybavit: http://www.dietaaja.sk/co-treba-vybav... je tam co treba aj zbalit do porodnice, a pistu tam ze sobasny list, to vazne ste brali sobasny list?
Odpovedať
Profilova fotka
Ahojte kočky, ja stále s robotou nič nové, no čo vám poviem, je to bieda. Moni tak ma napadlo, že ak teda chcem byť dobrovoľný platiteľ, koľko a kde by som musela platiť?
Odpovedať
Profilova fotka
babule, neviete mi povedat, ked dostanem vypoved dohodou, z dovodu rusenia firmy, nepridem o matersku, alebo rodicovsky prispevok? myslim si ze nie, ale neviem to isto, a uvazujem ze sa skusim dohodnut s nimi nech mi daju vypoved. lebo sa bojim ze potom fakt nebudu prachy na odstupne. Snazili by ste sa dohodnut, alebo by ste cakali co bude a az to nejako oni vyriesia?
Odpovedať
Profilova fotka
Alex ty si na podpore, alebo si vo vypovednej lehote?
Odpovedať
Profilova fotka
Adi žiadosť o materské, ktorú ti vypíše lekár by si mala dať zamestnávateľovi a on by ju mal poslať do sociálnej poisťovne spolu s potvrdením o tvojom vymeriavacom základe, z ktorého ti potom vypočítajú materskú. Zároveň by mal zamestnávateľ nahlásiť písomne do sociálky aj do zdravotky, že ti začína materská. Ale pre istotu si to over u zamestnávateľa, či to urobí, aby si to mala naisto. Čo sa druhého piliera týka, to si určite musíš vybaviť ty sama, najlepšie, keď sa opýtaš v sociálke. Inak odporúčam si doma uložiť jednu kópiu tej žiadosti o materské, nikdy nevieš, kedy sa ti to môže zísť ;-) Čo sa výpovede týka, keď ti zamestnávateľ dá výpoveď v priebehu tehotenstva, spadáš pod ochrannú lehotu 6 mesiacov, čiže na materské nárok budeš mať. Je jedno, či to bude výpoveď dohodou alebo iná. Podľa Zákonníka práce ale v dobe keď si tehotná, ti zamestnávateľ nesmie dať výpoveď (§63 ods.c zákonníka práce), môžete sa len dohodnúť, to znamená ukončenie PP dohodou podľa § 60. Potom ale nemáš nárok na odstupné. Takže ja by som počkala, ako zareagujú oni. Alex ak si na úrade práce, zdravotné poistenie za teba platí úrad práce. Ako dobrovoľný platiteľ sa musíš prihlásiť do sociálnej poisťovne a tam sa môžeš dohodnúť, ktoré poistenie si budeš platiť, či z minimálneho vymeriavacieho základu alebo z vyššej sumy. Aby si mala materskú, musíš si platiť nemocenské poistenie, musí to byť tých 270 dní a pre najvyššiu materskú by to mala byť suma z maximálneho vymeriavacieho základu, ako som ti už písala. Presnú sumu by ti mali na sociálke vypočítať :-)
Odpovedať
Profilova fotka
babule príšerne ma bolí zub múdrosti, celú noc som nespala, nemôžem ani otvoriť ústa, nieto ešte jesť :-(
Odpovedať
Profilova fotka
moncus pozeram, ze si si to perfektne nastudovala ;-)
Odpovedať
Profilova fotka
a ten tvoj zub ma mrzi... mna tak jeden vytrapil aj tyzden...
Odpovedať
Profilova fotka
adi, na tvojommieste by som vydrzala, ved mas iba par dni do materskej... alebo ak na dohodu tak aby posledny pracovny den bol den pred nastupom na tvoju matersku, nech nemas medzeru...
Odpovedať
Profilova fotka
Moni dakujem. Tak nech ta rzchlo prestane ten zub boliet. Inak dnes som sa dozvedela, ze s velkou pravdepodobnostou nebudu u nas peniaze na dalsiu vyplatu, a ze ani nemam narok na preplatenie dovolenky pred materskou. ze ked chcem si ju mam vybrat, ale nepreplatia mi ju. Takze ked tam zaratam aj odstupne, pridem o dost vela penazi.
Odpovedať
Profilova fotka
a toho pediatra si vybav pred porodom, si pytaju meno uz v porodnici, aj adresu a telefon som v nejakom tlacive vypisovala... inak ja som mojmu volala pred porodom a povedal, ze nemusim zbytocne ist osobne na pokec, ale ak by som chcela nieco prebrat tak mozem... ja som naho mala dobre recenzie a este aj mal strasne prijemny hlas, az takmer eroticky :-D tak som si povedala ze nebudem spekulovat 8-)
Odpovedať
Profilova fotka
strasne ma to stve, vsade hovoria o ochrane zamestnancov a tehotnych, ale vzdy to skonci tak, ze s nami vyhupu. a nikoho to nezaujima.
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?