Svadba máj/květen 2010

Zobraz úvodný príspevok
Profilova fotka
Ahojte kočky, pridá sa niekto, kto má svadbu v tomto krásnom mesiaci? Ja mám termín 15.5. :-)
Odpovedať
Profilova fotka
market82 : 100% souhlas. Taky bych si chtela satky uzit a mit je na sobe celou dobu, i kdyz my budeme mit "normalni" oslavu, bude ti v retauraci, tak tam by to snad slo.. :-) Jen jeste vymyslet, jake to budou.. To jsem tu snad jedina, co jeste nema saty, ne? :-N
Odpovedať
lucsynka: kdy půjdeš vybírat? už máš alespoň nějaké vyhlídnuté nebo nějakou představu?
Odpovedať
Profilova fotka
Ahojte nádejné májové nevestičky ;-) Ja som už síce takmer 10 rokov vydatá a po byte mi behajú 3 detičky, ale brat sa žení 1.5.2010 a tak si čítam Vašu diskusiu. Nemáme už mamku a tak mu pomáham s prípravami. Asi by som ani nezareagovala, ale táto posledná téma o prezliekaní sa mi nedá nezareagovať. Aspoň u nás na východnom Slovensku sa o alebo tesne po polnoci tancuje tzv. redový tanec, niekde robia predtým odobratie vienka (závoja) a mladej dajú na hlavu šatku - to akože je z nevesty manželka. Preto sa aj prezliekajú šaty, lebo už viac nie je nevesta. Redový sa tancuje v kroji alebo v šatách červenej farby (neviem prečo) a obliekať si potom naspäť svadobné už nemá význam. Keď spomínam na svoju svadbu, všetko ubehlo tak rýchlo, že aj keby som mala šaty až do rána, tak by to nebolo dosť dlho. :-D :-D :-D A po polnoci som mala nohavicový kostým so širšími nohavicami. Chcela by som sa ešte opýtať na fotenie sa v exteriéri. Už tu niekto písal, že sa fotia deň predtým. Brat to tiež chcel, ale ja v tom vidím problém - účes, kytica a hlavne sa môžu zašpiniť šaty. Myslím že žiadna by nechcela ísť vo svadobný deň v šatách od trávy alebo zeminy. Šaty sa čistia špeciálne a neviem neviem, či by si niekto trúfol prať ich a žehliť. Všetkým vám prajem, aby ste si našli tie pravé šaty, kytičku i prstene a nech bude vaš svadobný deň naozaj ten najkrajší v živote (teda okrem narodení detičiek) :-D
Odpovedať
sedulko, bude to moja druha svadba, uz fakt posledna :-N a ziadne odcepcenie nehrozi. tak naco sa mam prezliekat?
Odpovedať
Pokud vím, tak v Čechách taková tradice také není, takže tohle u nás taky není důvod k převlékání... a upřímně, jsem moc ráda, že mi o svatbě nebude nikdo dávat na hlavu žádný šátek ani nic podobného... Sice plně chápu význam takových tradic (studuju kulturní antropologii, tak bych asi i celkem takovým věcem rozumět měla :-D ), ale i tak mi nevadí, že se to u nás nedrží... V dnešní době už navíc spousta těch věcí ztratila na původním významu a je to jen jakýsi "folklor" a to si teda osobně docela ráda odpustím... stejně jako koule na noze, chomout, a jiné strkání pod čepec... I když na druhou stranu pár tradic jako je rozbitý talíř a společné zametání, nebo společná polévka se mi líbí... Takže když se nad tím zamyslím, asi se mi líbí ty tradice, které poukazují na začínající společnou cestu, ale ne ty, které poukazují (či mají jinak blízko) na nějakou dominanci nebo naopak poslušnost někoho z páru...
Odpovedať
Profilova fotka
sedulko, u nás sú tiež také tradície, dokonca máme aj predanú nevestu :-) Vždy je to ale o dvoch ľuďoch, ktorý sa rozhodli spečatiť svoju lásku. Preto záleží hlavne na tých dvoch ľuďoch ako sa rozhodnú že to chcú. My sme zamietli popolnočné prezliekanie, pretože máme malú svadbu (len v najuuššom rodinnom kruhu 25 ľudí) a tancovať za peniaze mi prišlo hrozne hlúpe. S tým fotením máš pravdu, hlavne čo sa týka kytice, účesu a líčenia, ale zas zašpiniť sa pri fotení može ako v deň pred svadbou, tak isto aj v deň svadby. Ono všetko má svoje výhody aj nevýhody a je to na každom, ako mu to najlepšie vyhovuje. Mne by sa teda nechcelo dva dni za sebou strojiť a hlavne to stratí to čaro veľkého dňa.
Odpovedať
Profilova fotka
Tak s temi tradicemi souhlasim, ja osobne bych na nasi svatbe nemusela mit zadne, ale nakonec jsme se dohodli, ze neco ano, takze bude rano falesna nevesta, pred hostinou zametani strepu, budeme se krmit knedlickovou polivkou, spolecne nakrojime dort a snad me i nekdo unese ( jen aby me pak zenich hledal :-D ) Myslim, ze to staci, nechci tam mit spoustu tradic a okerych ani nikdo nevi, proc uz se vlastne delaji.. Nebudu mit nic modreho, pujceneho, stareho.. je spousta tradic, o kterych jsem cetla a kdybysme chteli " tradicni" svatbu, tak nedelam nic jineho, nez ze se zabyvame tradicemi, jak co mame, nemame, co musime a nesmime.. :-N
Odpovedať
Profilova fotka
my budeme mat z tradicii: - priatel po mna pride aj s celou svojou bandou domov, kde sa mu najprv predhodia falosne nevesty - odpytavanie od rodicov pred obradom (pekne sa im podakujeme, ze nas tak dobre vychovali :-D) - rozbijanie taniera a spolocne zamatanie - jedenie polievky z jedneho taniera - a potom o polnoci zacepcenie a redovy (v kroji :-) )...bez redoveho si svadbu neviem predstavit. Na zacepcenie by som chcela nejaky folklorny subor. Len dufam, ze ma niekto neunesie...lento zvyk sa mi fakt nepaci :-|
Odpovedať
Profilova fotka
tinka1003 : mate vic falesnych nevest? My jen jednu a premyslim, kdo to bude :-D
Odpovedať
Profilova fotka
co su to vyvazky?
Odpovedať
Profilova fotka
lubiduch: maslicky do klopy ;-)
Odpovedať
Profilova fotka
???????? kokos asi som moc pracovala, ale co su klopy?
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
vyvazek je maslicka, kterou si pripichuji svatebcani na saty ( chlapi do klopy, co maji na saku ) a zensky kam se da. Delaji se jednoduche maslicky s myrtou, nebo v posledni dobe jen samotne maslicky.. Myslim, ze mam jeden vyvazek v albu.. ;-)
Odpovedať
Profilova fotka
jaj uz chaaaapem...tusim pierka sa to u nas vola, ae nosia to len chlapi....je to nejaka masla s rozmarinom myslim...a u nas je tusim este taky zvyk ze zenati muzi to maju na pravej strane pripnute a slobodni na lavej...a zenichovi sa musi o pol noci prepnut z jednej strany na druhu :-))))
Odpovedať
Profilova fotka
lubiduch : jj, to bude ono, u nas je maji vsichni, svedci a rodice maji vetsi, ostatni hoste mensi a neresi se, na kterou stranu se davaji, nebo o tom aspon nevim :-|
Odpovedať
Profilova fotka
Ahojte Tinka: Ja tiež budem mať kroj no dámy ktoré ma budú odčepčovať mi tak trošku tancovanie v kroji vyhovorili. V kroji je strašné teplo a tancovať v ňom sa dlho nedá. /pre tie ktoré nie sú zvyknuté/ Ja si "zatrsám iba chvíľu a pôjdem sa prezliecť.
Odpovedať
Profilova fotka
inac mate uz konkretne menu na papanie? kedy co presne? :-)
Odpovedať
Profilova fotka
My zatim z menu mame jen to, ze bude svickova.. :-D
Odpovedať
Profilova fotka
no ja som dala nase menu do fotoalbumu ak chcete pozriet.... je to kalkulovane teraz na 50 ludi....zda sa vam tam toho vela, malo...? este podotykam ze tam nie su kolaciky svadobne zahrnute, vino, torty a tvrdy chlast....to mame mimo menu
Odpovedať
Profilova fotka
lubiduch: tak jsem koukala a myslim, ze je to dobry, jen mam pro zmenu ja dotaz - co je "nastieranie"? :-D Asi se necham inspirovat, budeme mit cca 55 - 60 hostu na cely den, plus vecer jeste par kamaradu.. Kolik dortu a kolacku budete mit? A tvrdyho? budete mit vlastni alkohol? =-)
Odpovedať
Profilova fotka
toto sme obdrzali z restiky, bola to kalkulacia, ceny som odtial vyhodila von a nastieranie je vlastne cena za vyzdobu :-)) tort neviem kolko budeme mat, myslim ze od rodicov dostaneme taku hlavnu tortu, potom asi od kazdej babky jednu mensiu, cize tak 3 dokopy. a kolacikov na svadbe ratam cca 2 na osobu. kedze tam bude ta cokoladova fontana a torty, tak sladkeho bude dost. vysluzky budeme rozdavat dopredu, takze nemyslim ze bude velky kolacovy dopyt :-) alkohol budeme mat komplet vlastny, nealko mozeme mat tiez, ale dali nam super cenu na nealko, takze to bdueme mat z restiky a vinko a tvrde si vezmeme svoj, este neviem kolko, asi pojdeme do metra kupit, kupime viac a co zostane sa dalsi vikend spotrebuje na dozerkoch 8-)
Odpovedať
lubiduch...mne sa to zda malo...no ale ja som tip, ze co ked bude chybat? ...xixi. ale v restike maju skusenost, kolko sa objednava, aby moc nezostalo.. takze by som sa nato spolahla, co povedia
Odpovedať
Profilova fotka
zajo ak by bolo malo, v restike nam povedali, ze vedia hocico dorobit (z toho co je podavane formou svedkych stolov), pripadne pripravia vonku gril a bude este grilovacka :-) a ak by bolo predsa len este malo, tak povedali ze napr.kapustnicu maju vzdy uvarenu :-)))) tak ma to potesilo, ja vacsinou totizto nemam odhad na mnozstva :-)
Odpovedať
Profilova fotka
Tak koukam, ze bysme taky meli resit hostinu.. asi budeme muset zajit do retaurace a domluvit to.. a taky tak celkove postoupit s pripravama.. O vikendu objednam saty a zaplatim zalohu a budeme muset nejak postoupit dal.. :-N
Odpovedať
Profilova fotka
Ahojte, menu teď už taky řešíme, o víkendu snad klapne setkání s majitelkou restaurace a vše domluvíme. Chci jen společný předkrm a pak už raut, grilování taky bude :-) Počítaly jste už, jak vám vychází cyklus? Mně karkulka přesně na svatbu i následnou svatební cestu 8-( Takže budu muset posouvat, prášky neberu - chystáme se počít hned mimčo, takže zkusím nějaké přírodní prostředky. Prý oddaluje citrón a přibližuje červené svařené víno s horkou vanou. Máte s tím někdo zkušenost? Já budu přivolávat, takže volím víno :-)
Odpovedať
Profilova fotka
lucique a kdyby sis nechala predepsat od doktorky prasky na oddaleni a po svatebni ceste bys koncila a pak byste zkouseli mimco? Ja beru antiko., tak me tohle moc netrapi..nastesti.. :-D
Odpovedať
Profilova fotka
právě tohle nechci, dokáže to prý rozhodit cyklus a mně se ho až nedávno povedlo zpravidelnit (po odstavení malé)
Odpovedať
Ahoj holky, ještě k tomu menu: my už ho máme vymyšlené, nebude moc tradiční; tradiční bude ale pořadí předkrm- polévka- hlavní chod- dort... no a pak večer bude u nás zahradní párty pro kamarády s grilováním atp.- to ale ještě úplně promyšlené nemáme... Jinak jsme si už našli i restauraci, o víkendu jsme ji byli okouknout, takže super- ještě musím potvrdit rezervaci... No a cyklus se dal spočítat, díky HAK, takže nám svatbu kazit nebude:)
Odpovedať
Profilova fotka
kadan: kroj budem mat len pocas redoveho, tj. cca hodinku tak to snad vydrzim. Nevedela som, ze sa v nom zle tancuje, nejak mi nepride nepohodlny, este som ale kroj na sebe nemala. Velmi sa mi to paci...vascinou, ked som bola na svadbe, tak som bola z neviest v krojoch hotova (niektore sa mi v kroji pacili este viac ako vo svadobnych satach :-) )...po redovom si obliekam nejake pohodlne pekne satky
Odpovedať
Profilova fotka
Tinka Ani ja nenosím kroj, na svadbe som bola iba raz takže neviem. No asi tetušky ktoré majú cca 55 rokov a robia to skoro celý život mi nechcú zle. Aj mne sa to páči. Myslím že uvidím až ho budem mať na sebe. Zvážim ako sa v ňom cítim a tak. Šaty chcem vyberať v nasledujúcich dňoch. Bola som si skúšať ale nič ma neoslovilo. Stoja skoro rovnako či už sú na predaj alebo nie. Tak zvažujem požičovňu lebo nenosím sukne ani šaty. Skoro stále robím a nemám čas behať v sukienke alebo šatách. V požičovni mi upravia šaty na mieru kdežto keď som si skúšala v obchode bola by potrebná úprava. Chcela by som nejaké kratšie ale vzhľadom že je momentálne plesová sezóna majú všade iba dlhé a honosné róby. Myslím že pôjdem mimo BA ale toho času mám naozaj málo.
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?