Kategórie

DIY svadba

Názov Do it yourself alebo skrátene DIY je prevzatý z anglického jazyka, pričom v preklade znamená urob si sám. Tento štýl je u nás čím ďalej tým viac obľúbenejším. Veci, ktoré si sami zhotovíme sú originálne, odzrkadľujú náš štýl a v neposlednom rade si ich aj viac vážime. V prípade, že aj vám tak učaroval štýl DIY a rozhodujete sa, že by ste ho využili aj na vašej svadbe, ste na správnom mieste.

Do it yourself – DIY

Do it yourself, teda skrátene DIY, v sebe skrýva podstatu slovenského slovného spojenia – urob si sám. Okrem toho ho vystihuje aj anglické slovo handmade, teda vlastnoručná výroba akýchkoľvek vecí.

DIY svadba

DIY svadba sa tak nesie v štýle urob si sám. Ide zvyčajne o DIY svadobnú výzdobu, teda o svadobné menovky pre hostí, pozvánky na svadbu, či k svadobnému stolu, rôzne DIY dekorácie na svadobný stôl, girlandy, ozdoby na jedlo a iné. Tieto a ďalšie veci sa dajú vyrobiť pomocou pečiatok, šnúročiek, lepiacej pásky, látok, či rôznych druhov papiera. DIY svadba môže byť originálna, veselá, štýlová, zábavná alebo iná, no jednoducho bude úplne podľa vášho gusta.

Čo všetko sa dá vyrobiť na DIY svadbu?

DIY svadba sa vyznačuje svojou jedinečnosťou a hravosťou, každá je iná a nikdy sa nepodarí nikomu skopírovať presne také isté DIY výzdoby či svadobné doplnky. Na DIY svadbu sa dá vyrobiť hocičo, no okrem šikovných ručičiek a kreatívneho myslenia, budete potrebovať najmä dostatok času, čo sa pri plánovaní svadby nie vždy dá. Práve preto si môžete takéto ručne vyrobené veci aj už hotové kúpiť alebo si dať vyrobiť na objednávku. No určite nám dáte za pravdu, že vlastnoručná výroba je jednoducho vlastnoručná výroba. Vyrobiť sa dá napr.:

DIY pečiatka – je veľmi originálnym kúskom vhodným nielen na DIY svadby. Razítko si pravdepodobne nevyrobíte sami, no môžete si ho navrhnúť. Fantázie sa medze nekladú a tak okrem dátumu svadby či vašich mien môže obsahovať aj rôzne slovné hračky ako napr. forever together (navždy spolu) alebo challenge accepted (výzva prijatá) a pod.
DIY svadobné menovky – na ktoré (okrem iného) môžete použiť vašu originálnu pečiatku, môžete si ich vlastnoručne rozmerať, vystrihnúť, poskladať, mená napísať perom a tiež dozdobiť. Okrem formálnych mien môžete niektorým hosťom napísať napr. prezývku či ich funkciu (nevestin dedko).
DIY svadobné menu – sa môže niesť v štýle svadobných menoviek, no jeho ručné písanie by zabralo asi veľmi veľa času, takže ho môžete vytlačiť, pričom môžete použiť dobre čitateľný font písaného písma. Dozdobiť ho môžete v štýle, v akom sa bude niesť vaša DIY svadba.
DIY svadobná manikúra a pedikúra – je tiež výzvou, môžete si ju spraviť sama a nemusíte na to byť ani profesionálne zručná v nechtovom dizajne. Stačí, ak si kúpite samolepky na nechty, napr. biele kvetinky (v drogérii), ktoré vám v kombinácii s francúzskou manikúrou alebo jemným podkladom krásne dozdobia nechty.
DIY make-up – jednoduchý a jemný make-up si každá z nás vie taktiež spraviť sama, no ak chcete mať zo svojej tváre umelecké dielo, zverte sa do rúk odborníčke, nemusíte predsa mať úplne všetko DIY.
DIY svadobné topánky – áno aj topánky môžu byť DIY, stačí si ich vyzdobiť stužkou či vami vyrobenými látkovými kvetinami, môžete si taktiež popísať podrážky alebo si na ne nalepiť vtipný text, ako napr. pomoc, čo bude vidieť pri pokľaknutí si.
DIY svadobná kytica – môže byť napr. z krepového papiera, z listov zo stromov (na jeseň), či z rôznych druhov látok. Výhodou je, že nemusíte byť v strehu, či vám náhodou nezvädne. Váš partner rozhodne „ocení“ aj ďalší „lapač prachu“ vo vašej domácnosti.
DIY svadobná výzdoba – je časť, na ktorej sa môžete najviac vyhrať. Vyrobiť si môžete napr. dekorácie z papiera (origami), zo starých zaváraninových pohárov spraviť svietniky, tiež môžete vytvoriť transparent s nápisom pán a pani alebo niečo podobné. Nezabudnite pracovať aj so živými kvetmi, keďže ani DIY svadba sa nezaobíde bez kvetiniek.
DIY svadobná zábava – pýtate sa ako sa dá už len svadobná zábava vlastnoručne vyrobiť? Veľmi jednoducho. Môžete si pripraviť hélium, svadobné balóniky, kulisy na fotografovanie, tombolu pre svadobných hostí (bez kupovania si lístkov, jednoducho z menoviek) a iné.

Ako postupovať pri príprave DIY svadby?

1. Ako prvé pri príprave DIY svadby je dobré si vybrať farebné kombinácie, ktoré budú využité vo svadobnej výzdobe. Okrem farieb si zjednoťte aj štýl dekorácií a vecičiek, teda to, či pôjde napr. o romantické dekorácie, vintage dekorácie alebo pôjde o extravagantnejší štýl, kedy budú DIY svadobné doplnky odzrkadľovať vašu zanietenosť napr. pre prírodu, zvieratá, či pracovnú profesiu.
2. Vyhľadajte si rôzne návody, či inšpiratívne fotografie a pokúste sa spísať si čo najviac potrebných pomôcok k tomu, aby ste dosiahli požadovanú DIY svadobnú dekoráciu.
3. Všetky potrebné veci a pomôcky nájdete buď v zásuvkách, na povale, v pivnici a zvyšok v papiernictve alebo v obchodoch špecializovaných na DIY pomôcky a komponenty. Rozhliadnuť sa môžete taktiež na internete, kde je ponuka spomínaných materiálov tiež rozsiahla.
4. Potom nezostáva nič iné ako si nájsť čas na tvorenie vašich DIY dekorácií.

P.S.: nezabudnite do práce zapriahnuť aj vášho partnera. Hovorí sa predsa, že čo človek vyrobí sám, vyrobí od srdca, a preto bude mať váš svadobný deň vzácne kúzlo.