7 vecí, ktoré nerobiť tesne po zasnúbení

  • 21. feb 2018
  • Zuzana Maliníková
  • isifa / Shutterstock

V tomto článku si povieme o najbežnejších chybách po zasnúbení, ktorých sa zvyknú páry dopúšťať a ktoré vám môžu neskôr skomplikovať plánovanie svadby.

čo nerobiť tesne po zasnúbení

Prirýchlo sa pustiť do plánovania

Užite si prvé dni po zasnúbení, alebo týždne ako čerstvo zasnúbený pár a nezaťažujte sa hneď plánovaním svadby. Na to budete mať ešte dosť času. Nenechajte sa vystresovať otázkami ľudí vo vašom okolí a začnite so svadobnými prípravami, až keď vstrebete fakt, že ste sa zasnúbili a budete pripravení začať skutočne plánovať svadbu.

Keď sa páry s plánovaním ponáhľajú, aby mali odpovede na otázky ohľadom svadby, ktoré im stále niekto kladie, často sa stáva, že svoje prvé rozhodnutia ľutujú a mrzí ich, že si dôležité veci lepšie nepremysleli.

Rozmýšľať nad detailmi namiesto celku

Detaily sú samozrejme veľmi dôležité na vytvorenie celkovej atmosféry, netreba sa však dať nimi strhnúť hneď v začiatkoch. Najskôr si treba vytvoriť celkovú predstavu o tom, ako bude svadba vyzerať a potom až riešiť drobnosti. Niektoré nevesty zvyknú v prvotnom svadobnom ošiali nakúpiť všetky drobnosti, ktoré “určite využijú” na svadbe a keď si neskôr premyslia, ako vlastne všetko bude vyzerať, zistia, že väčšinu z týchto vecí nemajú ako použiť. Iné sa zas nechajú strhnúť úvahami nad farbou obrúskov, keď ešte nemajú vybraté miesto.

Ísť hneď po zasnúbení vyberať svadobné šaty

Každá nevesta sa určite z celého procesu plánovania svadby najviac teší na výber svojich svadobných šiat. Je to pochopiteľné, ale skôr, ako sa naozaj pustíte do hľadania tých pravých, ujasnite si pár detailov. Najskôr by ste mali urobiť nejakú predstavu o tom, akú svadbu chcete, potom vybrať dátum a rezervovať si miesto.

Taktiež by ste mali mať aspoň nejakú predstavu o rozpočte. Keď budete mať jasno v týchto veciach, môžete si urobiť reálnu predstavu o šatách a začať skúšať. Ak by ste skúšali bez akejkoľvek predstavy, mohli by ste buď vybrať svadobné šaty, ktoré nebudú ladiť s celkovou témou svadby alebo nebudú vhodné na dané ročné obdobie, či budú mimo vášho rozpočtu, prípadne budete musieť výber robiť na niekoľkokrát, lebo po ujasnení predstavy a rozpočtu sa vaša predstava o šatách môže úplne zmeniť.

Podliehať tlaku

Tesne po zasnúbení sa na vás zo všetkých strán začnú hrnúť otázky ohľadom svadby, na ktoré zrejme nebudete ešte vedieť odpovedať a taktiež množstvo dobre mienených rád, ktoré vás možno poriadne vystresujú a začnete mať pocit, že by ste mali okamžite urobiť nejaké rozhodnutie v takej alebo inej veci. Nerobte to. Zbytočne by ste si skomplikovali život, keby ste si neskôr uvedomili, že to, čo ste rozhodli pod tlakom, ste vôbec nechceli. Všetky rozhodnutia robte s kľudom a po premyslení.

Hovoriť o detailoch, ktoré ešte nie sú doriešené

Veľkou chybou, ktorej sa dopúšťa snáď každý čerstvo zasnúbený pár, je rozprávanie o veciach, ktoré ešte nie sú ujasnené. Môže sa to týkať čohokoľvek – od dátumu a miesta svadby až po zoznam hostí. Aby ste sa neskôr vyhli nedorozumeniam a nepríjemným rozhovorom, nerozoberajte s nikým nič, čo ste si s partnerom definitívne neodsúhlasili. A to neplatí len tesne po zasnúbení, ale počas celého plánovania.

Dávať prísľuby, ktoré možno nebudete môcť dodržať

Častým omylom býva aj dávanie sľubov, ktoré neviete, či budete môcť dodržať. Napríklad sľubovať niekomu, že bude pozvaný, že bude pozvaný jeho partner, deti, že zabezpečíte ubytovanie, že si môžu doniesť vlastný alkohol a podobne.

To, čo môžete niekomu sľúbiť v začiatkoch plánovania, respektíve tesne po zásnubách, keď ste ešte poriadne plánovať nezačali, je mnoho a väčšinu z týchto vecí nemáte na 100% istých. Aj keď by ste možno radi pozvali toho a toho s jeho rodinou, možno vám to rozpočet alebo kapacita sály nakoniec nedovolí. Preto nesľubujte radšej nič, kým to reálne nebude isté.

Robiť rozhodnutia bez partnera

Tejto chyby sa dopúšťajú hlavne nevesty a často na ňu aj doplatia. Robiť akékoľvek rozhodnutia ohľadom svadby bez partnera je veľmi zlé rozhodnutie. Jednak sa môže cítiť odstrčený a jednak môže mať na veci iný názor ako vy a neskôr to môže spôsobiť nezhody alebo nepríjemnosti, keď budete musieť nanovo vybavovať už vybavené veci. Je to svadba vás oboch, preto by ste s ňou mali byť spokojní obaja.

Autorku článku nájdete aj medzi našimi Profesionálmi ako Zuzana Maliníková (Svadby podľa Ely).


Komentáre

    Pridaj príspevok

    Najčítanejšie články
    Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
    Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
    Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
    Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
    18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
    18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
    13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
    13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
    60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
    60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
    Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
    Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe