Kategórie

5 najčastejších chýb pri výbere pánskeho obleku a tipy, ako sa im vyhnúť

Vybrať si správny pánsky oblek môže byť obtiažnejšie, ako sa na prvý pohľad zdá. Nasledujúce riadky sú venované chybám, ktorých sa páni pri výbere obleku najčastejšie dopúšťajú. Ak sa chcete vyhnúť módnemu faux pas, pozorne si prečítajte nasledujúce riadky. Výber dokonale padnúceho obleku pre vás bude hračkou!

1. Nesprávna veľkosť

Dobre padnúci oblek by mal korešpondovať s typom vašej postavy. Kým vysokí páni atletickej postavy si môžu dovoliť i moderné slim obleky, nižší páni zavalitejšej postavy by mali siahnuť skôr po klasických strihoch, ktoré zakryjú problematické partie. Pre nižších pánov je ideálnou voľbou oblek s jemnými vertikálnymi prúžkami, ktoré postavu opticky predĺžia.

Sako by malo byť v takej dĺžke, aby zakrývalo zadné vrecká nohavíc a rázporok. Odporúčame vám túto dĺžku dodržať, pretože príliš dlhé sako vám opticky skráti nohy a naopak príliš krátke sako zmenší váš trup.

Dĺžka rukávov na saku by mala siahať po zápästnú kosť. Spod rukávov saka by mali presahovať o 1,5-2 cm dlhšie rukávy košele s manžetovými gombíkmi.

Okrem celkovej dĺžky a dĺžky rukávov je dôležité, aby vám sako ,,sadlo“ v oblasti pliec. Príliš široká plecnica prečnievajúca cez rameno pôsobí smiešne a deformuje postavu. Naopak úzka plecnica spôsobí, že sa budete v saku cítiť nepohodlne a stiesnene.

Pomerne častou chybou sú i pridlhé nohavice, ktoré sa vlnia v oblasti členkov a vytvárajú harmoniku, ktorá opticky deformuje nohy. Ideálna dĺžka je taká, pri ktorej vytvárajú nohavice nad priehlavkom nanajvýš jeden zlom. Vo všeobecnosti platí pravidlo, že čím sú nohavice dolu užšie, tým kratšie by mali byť.

2. Nesprávny typ obleku

Rôzne spoločenské udalosti vyžadujú rôzne typy spoločenského oblečenia:

Smoking

Takzvaný „Black Tie“ by ste nemali zo skrine vytiahnuť pred 18-tou hodinou. Smoking je typ pánskeho spoločenského odevu, ktorý je vhodný na významné spoločenské udalosti. Smoking by sa mal kombinovať výlučne s bielou košeľou so skrytým zapínaním (prípadne s košeľou s malými ozdobnými gombíkmi) a čiernym motýlikom.

Sako smokingu nemusí byť výlučne čierne. Odvážnejší páni si môžu dovoliť i tmavomodrý alebo vínový model. Klopy na saku nie sú vyrobené z rovnakého materiálu ako zvyšok saka, ale sú ,,potiahnuté“ hodvábom alebo inou lesklou látkou. Lesklým pásom sú zdobené i boky nohavíc. Sako sa najčastejšie zapína jedným (v prípade jednoradového saka) alebo štyrmi gombíkmi (v prípade dvojradového saka).

Čierny oblek

Čierny oblek by nemal chýbať v žiadnom pánskom šatníku. Je vhodný na večerné spoločenské udalosti konajúce sa po 18-tej hodine. I páni, ktorí nosia obleky počas celého dňa, tak môžu svojím outfitom odlíšiť pracovnú schôdzku od významnej spoločenskej udalosti.

Biznis oblek

Biznis oblek vhodný na každodenné pracovné schôdzky. Môže byť sivej, tmavomodrej alebo čiernej farby s jemným vzorom. Na rozdiel od smokingu či klasického tmavého slávnostného obleku, ho môžete doplniť vkusnou vzorovanou košeľou či vzorovanou viazankou.

Voľnočasový oblek

Z pomedzi všetkých oblekov patrí tento typ odevu medzi najmenej formálne typy oblekov. Voľnočasový oblek môže byť vyskladaný napríklad z krémových nohavíc a tmavomodrého saka s košeľou svetlej farby. Keďže ide o neformálny outfit, košeľu nie je nutné dopĺňať viazankou.

3. Nevhodná farba obleku

Okrem správnej veľkosti a typu obleku, je dôležité vybrať oblek správnej farby. Daniel Craig síce vyzeral ako James Bond v bledosivom obleku božsky, avšak väčšina mužov bude v obleku tejto farby vyzerať komicky. Bledé farby totiž vašu postavu opticky rozšíria a zvýraznia všetky prípadné nedostatky postavy.

Farba obleku by teda mala byť v súlade s farbou vašej pokožky, farbou vlasov a typom vašej postavy.

Pozor si treba dávať i na príliš výrazné vzory. Čierne sako s bielymi prúžkami môže byť síce cool, avšak hranica medzi sexy gentlemanom a la Al Capone a nevkusnou prúžkovanou paródiou na štýl, je veľmi tenká. Výrazné vzory teda odporúčame skôr sebavedomým pánom, ktorí majú s nosením obleku skúsenosti a vedia daný model do detailov doladiť a predať.

4. Oblek z lacného materiálu

Na trhu nájdete nespočetne množstvo oblekov vyrobených z najrôznejších materiálov. To, z čoho je oblek vyrobený, sa odzrkadľuje na jeho kvalite, vlastnostiach a nepochybne i na jeho cene.

Vlnené obleky

Obleky, ktoré sú vyrobené prevažne z vlny, v kombinácii s mohérom, hodvábom alebo kašmírom, sú jemné, odolné a komfortné.

Oblek z hodvábu

Hodvábne vlákna odrážajú svetlo, vďaka čomu pôsobia odevy vyrobené z tohto materiálu lesklo a luxusne. Hodváb navyše dokáže absorbovať vlhkosť, takže v lete sa v ňom nebudete potiť.

Kašmírové obleky

Kašmír je jemná, tenká látka, ktorá sa získava vyčesávaním spodnej vrstvy srsti kašmírskych kôz. Napriek tomu, že ide o tenší typ látky, má výborne termoregulačné vlastnosti. Sako vyrobené z tohto materiálu vás v zime príjemne zahreje a naopak v lete príjemne schladí.

Oblek z polyesteru

Hlavnou výhodou polyesteru je jeho nízka cena. Keďže však nejde o prírodný materiál, v saku z polyesteru sa budete potiť a stopercentne vám neposkytne taký komfort ako vlnené, kašmírové či hodvábne sako. Ak polyester tvorí viac ako 20% materiálu, z ktorého je sako vyrobené, odporúčame vám poobzerať sa po inom kúsku.

Ak teda uvažujete o kúpe lacnejšieho polyesterového obleku, odporúčame vám doložiť pár eur a zaobstarať si kvalitný oblek z prírodných materiálov.

5. Nevhodne zvolené doplnky

I ten najkrajší oblek môžete doslova ,,zabiť“ nevhodne zvolenými doplnkami.

Vyhnúť by ste sa preto mali staromódnym špicatým či hranatým topánkam či nízkym, členkovým ponožkám. Ideálnou obuvou k obleku sú kvalitné, lesklé, šnurovacie topánky s oválnou špicou. K čiernemu a sivému obleku sú vhodné čierne topánky, k modrému a béžovému obleku zase ladia topánky hnedej farby. Farba topánok by mala ladiť s farbou opasku.

Ponožky by mali byť čiernej farby a mali by byť dostatočne vysoké na to, aby zakrývali celú časť nohy medzi topánkou a nohavicou, a to i vtedy, keď muž sedí s preloženou nohou cez nohu.

Celkový dojem môže pokaziť i zle zvolená viazanka. Kravata by mala mať podobnú šírku ako klopa na saku.
K starším typom sák sa teda hodí širšia viazanka, a naopak k moderným slim sakám sa hodí skôr tenší typ kravaty.

Hľadáte inšpiráciu pre svadobný oblek?


Reklama