Vyberte si svoj zásnubný prsteň!

  • 20. máj 2016

V poslednej dobe sa zásnubné prstene považujú za akúsi samozrejmosť. Ľudia si ich dávajú z lásky, no väčšinou nevedia, aký význam sa za nimi skrýva. Zásnubné prstene sú symbolom viacerých emócií a sľubov. Zásnubný prsteň zvyčajne dáva muž ako darček svojej priateľke vo chvíli, keď ju žiada o ruku. Dáva jej tým najavo svoj záujem o budúci sobáš a život po jej boku.

Zásnubný prsteň a jeho história

Dávanie zásnubného prsteňa na znak úcty a vernej lásky, je známe už od staroveku. Zásnubný prsteň je povinným symbolom zásnub od roku 860 na základe dekrétu, ktorý vydal pápež Mikuláš I. Okrem iného tento dekrét požadoval to, aby bol zásnubný prsteň zo zlata, ako symbol obeti zo strany budúceho manžela. Spočiatku sa darovávali železné zásnubné prstene, neskôr nahradilo železo zlato, s ktorým prišli do módy aj drahé kamene osadené v rôznych drahých kovoch. Nosili ich však najmä príslušníci kráľovských rodín. Vraj čím bol prsteň zdobenejší a drahší, tým väčšiu lásku ním ženích prejavil k svojej budúcej neveste.

Prečo práve prsteň?

Hlavným účelom, ktorý plnia zásnubné prstene je vyjadriť nekonečnú lásku, vernosť, úctu, budúcnosť a šťastie. Zásnubný prsteň symbolizuje večnosť medzi dávajúcim a prijímajúcou. Prsteň má tvar kruhu, ktorý nemá koniec ani začiatok, čo znamená, že je večný. Dedičstvom od našich predkov je aj to, že sa prsteň nosí na štvrtom prste. Verili totiž, že žila nachádzajúca sa v tomto prste vedie priamo do srdca.

Tradície na západe verzus Slovensko

Vo vyspelom svete sa zvyčajne |zásnubný prsteň kupuje za najmenej 2 – 3 násobok platu budúceho ženícha. Tradíciou je tiež to, že zásnubný prsteň sa dedí z pokolenia na pokolenie, kedy ho staršie generácie odovzdávajú svojim potomkom. Na Slovensku míňajú muži za zásnubný prsteň v priemere 500 – 900 €. Samozrejme záleží na solventnosti daného muža.

Aké zásnubné prstene sú trendy?

V súčasnosti niektorí muži a ženy tvrdia, že zásnubný prsteň a samotné zásnuby sú prežitok. Taktiež to, že radšej by si vybrali napríklad zásnubný prsteň bez drahého kameňa, no ak by sme porovnali radosť milovanej osoby zo zásnubného prsteňa zdobeného drahým kameňom, bola by určite väčšia.

Najpopulárnejšími sú zásnubné prstene z bieleho zlata a tiež zo žltého zlata zdobené drahým kameňom – väčšinou ide o zirkóny, brilianty či najcennejšie diamanty. Obľúbené je tiež vyrývanie krátkeho textu na vnútornú stranu prsteňa. Zásnubné prstene sa tiež vyrábajú zo striebra, chirurgickej ocele, či kombináciou rôznych drahých kovov.

Ako a kedy vybrať správny zásnubný prsteň?

V prvom rade je potrebné zistiť veľkosť prsteňov, ktoré nosí budúca nevesta. Veľkosť sa udáva v milimetroch a bežné dámske veľkosti sa pohybujú v rozmedzí od 52 – 57 mm. Menšie alebo väčšie veľkosti sa väčšinou vyhotovujú na mieru, takže v tom prípade treba počítať s dlhšou dodacou dobou. Zásnubný prsteň je vhodné začať vyberať 4 – 6 týždňov, pred očakávaným dátumom zásnub.

Najčastejšie muži nakupujú zásnubné prstene z bieleho zlata alebo žltého zlata. Presnejšie ide najmä o 14 karátové zlato a tiež 18 karátové, ktorého cena je však trošku vyššia. V 18 karátových zlatých prsteňoch je vyšší pomer zlata, čo však môže byť trochu aj nevýhodou. Takýto šperk je mäkší a preto sa treba vyhýbať prípadným nárazom, či oškretiu pri jeho nosení. Je naozaj dôležité sa pri kúpe prsteňa pozrieť na jeho rýdzosť. Odporúčame, aby ste sa vyhýbali prsteňom z 9 karátového zlata, ktoré sa už skoro ani nedá nazvať zlatom. Jeho výskyt v tejto zliatine je približne 1/3, takéto prstene obsahujú viac medi ako zlata. Môžete teda očakávať, že takýto zásnubný prsteň bude oxidovať.

Výber drahého kameňa do zásnubného prsteňa

Diamantový prsteň – po takom túži hádam každá žena. Takýto prsteň je veľmi hodnotný a môže sa tak dediť z generácie na generáciu. Rokmi narastá jeho cena, je odolný voči poškriabaniu, nedá sa rozbiť a nikdy nezhorí. Platí však, že jeden väčší diamant je drahší ako viacero malých kusov diamantov. Ďalej sú vhodné aj brilianty.

Brilianty sú vlastne diamanty s briliantovým výbrusom. Takýto výbrus sa považuje za najdokonalejší typ výbrusu. Otázkou však je, či by ste chceli zásnubný prsteň zdobený jedným výrazným väčším briliantom a s niekoľko menšími po obvode, prípadne niekoľko rovnako veľkých briliantov. Druh a veľkosť drahého kameňa však závisí najmä od rozpočtu.

Profesionáli
1
Svadobné obrady
Organizovanie svadieb (svadobné agentúry a koordinácia)
Sprievodkyňa obradmi a rituálmi. S veľkou láskou sprevádzam svadobné obrady podľa živlov s posvätným zväzovaním rúk.
Bratislava

Výber vhodného obchodu

Voľba vhodného zásnubného prsteňa je veľmi dôležitá, preto je dôležitý aj výber čo najlepšieho zlatníctva. Pri výbere vhodného zlatníctva je dobré si zistiť všetky pre a proti, napríklad to, ako predávajúci komunikuje so svojimi zákazníkmi, taktiež to, či sa zdokonaľuje v nových trendoch, či vie poradiť. Najlepšie je kupovať v obchode, v ktorom napríklad k diamantu dodajú aj certifikát o jeho pravosti. Ide o obchody, ktoré sú registrované na Puncovom úrade alebo vlastnia Certifikát Bezpečný nákup.

V internetových obchodoch sú ceny šperkov lacnejšie ako v kamenných predajniach. Rozdiely v ich cenách sú niekedy obrovské a dosahujú 20 – 60 % rozdiel z ceny prsteňa. Okrem ceny je potrebné si všimnúť to, ako obchod postupuje pri prípadnej reklamácii. Ak náhodou aj vy hľadáte kvalitné zlatníctvo, poraďte sa s našimi užívateľmi v diskusiách. Určite vám radi a ochotne pomôžu.

Ďalšie inšpirácie pre zásnubné prstene a svadobné šperky:


Autor článku: Veronika Červenská / Fotografie: isifa / Shutterstock

Komentáre

    Pridaj príspevok

    Najčítanejšie články
    Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
    Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
    Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
    Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
    18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
    18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
    13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
    13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
    60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
    60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
    Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
    Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe