Ako sa starať o uteráky a osušky? Vaša pokožka a vlasy sa vám poďakujú

  • 23. jan 2024
  • Denisa Hajdúková

Vo fóre sa často pýtate, čo všetko by ste mali urobiť pred svadbou, aby ste počas svojho veľkého dňa boli krásne, zdravé a fit. Vedeli ste, že to, ako periete uteráky, udržiavate ich v čistote, a ako ich používate, má priamy vplyv aj na zdravie vašej pokožky a vlasov? Jedným z kľúčových prvkov správnej osobnej hygieny sú čisté textílie v našej domácnosti. Presne tak. Prezradíme vám, ako sa starať o uteráky a osušky.

Ako sa starať o uteráky a osušky
Zdroj: iStock

Ako často meniť uteráky a osušky

Pravidelná výmena uterákov môže znížiť riziko rastu baktérií a plesní. Vlhkosť v použitom uteráku sa totiž stáva ideálnym miestom pre množenie mikroorganizmov. Ak dlho používate ten istý uterák či osušku, môžete si privodiť kožné problémy alebo rozšíriť infekcie. Preto by ste mali venovať pozornosť ich pravidelnej výmene. Tie na telo vymieňajte aspoň raz týždenne, na tvár aj každý deň a na vlasy podľa potreby.

Uteráky a osušky by ste mali často meniť aj preto, že používaním strácajú účinnosť. Vlákna sa opotrebujú a zníži sa ich schopnosť vsakovať vlhkosť.

Ako často meniť uteráky a osušky
Zdroj: iStock

Nie je uterák ako uterák

Pri výbere pomocníka do kúpeľne by ste mali v prvom rade venovať pozornosť tomu, z akého materiálu je vyrobený. Odporúčame jemné materiály, akým je napríklad bavlna. Použitie bavlneného uteráka eliminuje podráždenie pokožky. Textílie, ktoré sú príliš hrubé alebo majú hrubé vlákna, môžu vašu pokožku príliš trieť a zároveň ju aj podráždiť. Určite teda takéto uteráky neodporúčame pre citlivú pokožku.

Ak patríte práve do tej skupiny ľudí, ktorí majú citlivú pokožku, tak by ste určite mali používať uteráky z prírodných materiálov. Umelé látky a príliš agresívne farbivá vám môžu spôsobiť silnú alergickú reakciu. Investujte do kvalitných uterákov. Určite sa vám to vyplatí.

Ako sa starať o uteráky a osušky

Pri praní by ste mali dodržiavať odporúčanú teplotu vody a používať iba vhodné pracie prostriedky. Väčšina uterákov dobre znáša pranie pri teplotách od 40 do 60 ºC.

Použite prášky šetrné k textíliám a bez obsahu agresívnych chemických látok. Siahnite po pracích prostriedkoch, ktoré sú jemné k vašej pokožke. Môžu byť aj hypoalergénne. Aviváž neodporúčame. K čistiacim prostriedkom môžete namiesto aviváže občas pridať aj destilovaný biely ocot. Pomôže to uteráky udržať voňavé a zabráni tvorbe plesní.

Náš tip: Overte si, či váš vybraný prací prostriedok obsahuje enzýmy ako sú proteáza, amyláza a celuláza. Tieto enzýmy sú efektívne pri rozkladaní tukov a odstraňovaní škvŕn.

ako prať uteráky a osušky
Zdroj: iStock

Uteráky a osušky by ste nemali vystavovať nadmerne vysokým teplotám, pretože sa môžu rýchlo opotrebovať a stratiť mäkkosť. Odporúčame ich nechať prirodzene vyschnúť na vzduchu. Príčinou zhrubnutia uterákov môže byť aj vodný kameň, ktorého sa ale môžete ľahko zbaviť. Pred praním ich jednoducho namočte do roztoku octu a vody, čo zachová mäkkosť materiálu. Sušenie uterákov na čerstvom vzduchu, najlepšie pri jemnom vetre, má podobný účinok. Uteráky by ste však nemali sušiť na radiátore.

Na telo, tvár i vlasy

Na telo, tvár a vlasy by ste mali používať samostatné uteráky a osušky. Nie je to len pre odlišné nároky na hygienu, ale aj kvôli minimalizovaniu prenosu baktérií a plesní medzi rôznymi časťami tela. Navyše, koža na tvári je citlivejšia a náchylnejšia na podráždenie ako koža na tele. Na tvár by ste preto mali používať čo najjemnejší uteráčik (bavlna, froté, flanel…).

Ako odporúča napríklad aj beauty blogerka Martina zo smartbeauty.sk, ideálne je mať až sedem malých uterákov na tvár, jeden pre každý deň v týždni. Aj keď to môže na prvý pohľad pôsobiť prehnane, pre ľudí s akné je to zásadný hygienický krok. Tento prístup môže výrazne prispieť k zlepšeniu stavu problematickej pokožky.

Osušky na vlasy by mali mať naozaj výborné absorpčné vlastnosti. Vlasy majú navyše aj svoje špecifické potreby, preto používajte osušku, ktorá nielenže rýchlo odstráni z vašich vlasov vlhkosť, ale je aj jemná a šetrná a vaše vlasy pri sušení nepoškodí. Napríklad zo špeciálneho mikrovlákna alebo z bambusu. Sú mäkké, šetrné k vlasom a absorbujú vlhkosť rýchlejšie ako bežné bavlnené.

Tip na článok z Modrej strechy: Ako vyčistiť práčku? Štyri kroky, ktoré predĺžia jej životnosť

Autor: Denisa Hajdúková – Nájomný spisovateľ

Zdroj foto: iStock

Komentáre

    Pridaj príspevok

    Najčítanejšie články
    Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
    Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
    Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
    Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
    18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
    18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
    13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
    13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
    60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
    60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
    Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
    Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe